Ubierz się na skitury z marką Dynafit
trzy osoby porutrzy osoby na skiturach podchodzące w górę
Porady

Ubierz się na skitury z marką Dynafit

Beata Nawrotkiewicz / 06 stycznia 2022

Marka Dynafit to synonim świetnych produktów skrojonych na potrzeby ludzi, którzy są aktywni w górach przez cały rok. Ubrania, sprzęt i akcesoria z logo śnieżnej pantery przeznaczone są dla biegaczy górskich, miłośników terenowych jazd rowerem i oczywiście skiturowców. Co z oferty Dynafit warto mieć w swojej skiturowej szafie? 

Na stronie producenta znajdziemy ponad 200 produktów do skituringu dla kobiet i mężczyzn. Od sprzętu, który definiuje ten rodzaj sportu (narty, foki, wiązania, buty), po odzież i akcesoria, które zapewniają maksimum komfortu dla wszystkich, którzy na śnieżnych wyrypach czują się niczym ryba w wodzie.

Jeśli właśnie kompletujesz skiturowy outfit, sprawdź w tym artykule, jak się ubrać na skitury funkcjonalnie i wygodnie.

Odzież skiturowa z logo śnieżnej pantery docenią zarówno osoby, które dopiero zaczynają przygodę z “foczeniem”, jak i ci, którzy o porządnie zaśnieżonych górach myślą cały rok. Co sprawia, że odzież Dynafit jest warta swojej ceny i… polecenia? Kunszt projektantów, specjalistów w swoim fachu, którzy dobrze wiedzą, jak doświadczenie na skiturach połączyć z najnowszymi technologiami, a całość przyprawić przyjemnym dla oka designem. 

na pierwszym planie kobieta, która zakłada kurtkę puchową, na drugim mężczyzna otrzepuje nartę ze śniegu
Podchodzenie, minuty na szczycie, zjazd – odzież skiturowa musi się sprawdzić niezależnie od aktywności (fot. Dynafit)

Bielizna Dynafit

Pierwsza, najbliższa ciału warstwa ubioru. To od niej niejednokrotnie zależy komfort całego dnia. Dynafit w swojej kolekcji skitourowej proponuje dwa warianty. Pierwszym jest bielizna z włókien Dryarn®, która zapewnia ciepło i szybkie odprowadzanie wilgoci, a także antybakteryjność i wygodę, dzięki minimalnej ilości szwów. Druga opcja to połączenie elastycznych włókien Dryarn® i wełny z merynosów. Takie połączenie sprawia, że bielizna dobrze dopasowuje się do sylwetki, materiał jest trwalszy, ale bez utraty naturalnej delikatności i legendarnej wręcz antybakteryjności merino. 

Ciekawym rozwiązaniem – w obu technologiach – są legginsy, które mają ¾ długości nogawki. Skarpetki skiturowe, które są na tyle długie, że można by je nazywać podkolanówkami, tworzą z legginsami duet, w którym połączono komfort cieplny oraz wygodę. Komu nigdy nie zdarzyło się rozpinać butów by poprawić skarpetę lub legginsy pod nimi, niech pierwszy rzuci śnieżką.

Warstwa pośrednia – bluza Dynafit

Wybór drugiej warstwy ze skiturowej oferty marki Dynafit wymaga chwili namysłu, bo modeli jest naprawdę wiele. Najlepiej dobrać bluzę pod swoje preferencje. Do wyboru są modele rozpinane na całej długości lub z krótkim zamkiem, z kapturem i bez.

W bluzach o komfort termiczny dbają tkaniny spod znaku Polartec®. Mają wiele zalet: dobrze grzeją, wydajnie transportują wilgoć na zewnątrz, szybko wysychają. Są też elastyczne i lekkie. 

Kurtka Dynafit

Od razu obalę mit: uniwersalna kurtka skiturowa to jednorożec outdoorowej szafy – nie istnieje. Właściwie zatem powinnam w nagłówku zaznaczyć, że chodzi zatem o kurtki Dynafit. Softshell, hardshell i kurtka ocieplana to trio, dzięki któremu żadna pogoda nie będzie w stanie cię zaskoczyć. I choć niektórzy jako wadę widzą aż trzy sztuki, które trzeba mieć ze sobą, ja doceniam fakt komfortowego dopasowania do aktywności i pogody. 

Softshell Dynafit

Kurtka softshell jest niezbędna na podejściach i trudno ją zastąpić innym produktem. Softshell dobrze chroni przed wiatrem, a jednocześnie daje bardzo dobrą oddychalność. To ta cecha pozwala na porządne uwalnianie nadmiaru ciepła, które naszego nasze ciało podczas wysiłku produkuje sporo. Kurtki Dynafit softshell serii Speed mają konstrukcję hybrydową, która łączy w sobie kilka ważnych cech. Niewielką wagę (niespełna 300 g), dopasowany krój i elastyczny materiał, które nie krępują ruchów. To przede wszystkim model dla wszystkich, którzy w skiturowaniu lubią prędkość w poruszaniu się pod górę. 

dwie osoby podchodzą w stronę fotografa na skiturach
Softshell z kolekcji Speed – niezastąpiona kurtka skiturowa podczas wysiłku na podejściu
(fot. Dynafit)

Jeśli wolisz spokojniejsze tempo zapewne bardziej przypadnie ci do gustu model Radical. Ta kurtka Dynafit ma także budowę hybrydową. GORE-TEX® Infinium™ znajduje się w miejscach najbardziej narażonych na wychłodzenie, natomiast wysoce oddychający Dynastretch umieszczono na plecach i pod pachami. 

Co ważne dla skiturowych pań każda kurtka damska Dynafit jest skrojona pod naszą anatomię, a jednocześnie tak samo funkcjonalna jak kurtki męskie.

Dynafit kurtka ocieplana

W kolekcji Dynafit kurtka ocieplana wypełniona jest gęsim puchem (np. model Radical Down), sztuczną ociepliną PrimaLoft lub Dynafit Performing Insulation bądź ma wyściółkę z tkaniny Polartec. Taka kurtka ocieplana przyda się przede wszystkim na szczycie lub w partiach szczytowych, podczas zakładania fok, a w srogim mrozie także jako docieplenie podczas zjazdu. Oczywiście producent dba o użytkowników i użytkowniczki. Kobiety nie muszą iść na żaden kompromis – po prostu wybierają w filtrach Dynafit kurtka damska.

trzy osoby w ocieplanych, puchowych kurtkach, dwie zdejmują foki z  nart
Ocieplane kurtki kolekcji Tour przydadzą się np. w czasie zdejmowania fok (fot. Dynafit)

Ocieplana kurtka skiturowa damska i męska występują w wersji z kapturem i bez niego. Jeśli pod kaskiem lub na nim nie lubisz mieć kaptura, spokojnie możesz zdecydować się na model z podwyższoną stójką. Niezależnie od tego, którą wersję wybierzesz do dyspozycji masz profilowany i dopasowany krój, który nie ogranicza ruchów i przedłużony tył. Ilość i rozmieszczenie kieszeni oraz rozłożenie ociepliny są już indywidualną cechą poszczególnych modeli. Na przykład w wersji light możesz zauważyć, że ocieplina (puch, PrimaLoft) znajdują się tylko w tych miejscach, które przykrywają partie korpusu najbardziej narażone na złe warunki pogodowe i wychłodzenie.

Hardshell Dynafit

Wszystkie kurtki hardshell Dynafit są oparte na membranie GORE-TEX®. Nie muszę o niej wiele pisać, wystarczy przypomnieć, że dzięki tej technologii nie straszny jest wiatr i opad, a nadmiar ciepła nawet w złej pogodzie zostanie sprawnie wyprowadzony na zewnątrz. Jedni hardshelle kupują jako pierwszy element outdoorowej szafy, inni unikają. Jednak na odsłoniętych zboczach podczas silnego wiatru nic tak dobrze nie chroni przed wychłodzeniem, jak połączenie warstwy docieplającej i porządnego hardshella.

narciarz zjeżdżający po świeżym śniegu
Do jazdy w puchu niezastąpiona jest kolekcja Free, w której membrana GORE-TEX® gra główną rolę (fot. Dynafit)

Oczywiście dobra wiadomość jest taka, że niezależnie od tego czy to będzie Dynafit kurtka damska czy męska większość modeli doskonale sprawdzi się także w innych – nie tylko zimowych – outdoorowych aktywnościach.

Spodnie Dynafit

Trudno wyobrazić sobie zmianę dolnej części ubioru na stoku, zatem spodnie skiturowe muszą być pewnego rodzaju kompromisem. Najważniejszą ich cechą powinien być komfort poruszania się. Materiał i krój muszą współgrać, by zapewnić nieskrępowane ruchy zarówno przy poruszaniu się pod górę, jak i przy zjazdach.

W ofercie Dynafit spodnie skiturowe można bardzo ogólnie podzielić na membranowe i softshellowe. W szafie dobrze mieć oba modele, na wycieczkę natomiast wybrać je odpowiednio do pogody i spodziewanej trasy. Spodnie skiturowe Dynafit membranowe (np. serii Free GORE-TEX® lub Radical GORE-TEX®) będą lepsze, gdy spodziewamy się większej ilości zjazdów, świeżego puchu lub kapryśnej pogody. Krótko można podsumować – warunki dla koneserów. 

dwie osoby na tle gór, kobieta zdejmuje fokę, mężczyzna klęczy przy plecaku
Spodnie skiturowe muszą dawać pełen zakres ruchu, niezależnie od tego, co robisz (fot. Dynafit)

Piękna pogoda i długi dzień na fokach to idealne warunki na hybrydowe softshellowe spodnie skiturowe męskie lub damskie. Konstrukcja i wstawki Dynastrech pomagają w optymalnym uwalnianiu ciepła, a membrana INFINIUM™ gwarantuje wiatroszczelność i komfortowe poruszanie się. Dynafit świetnie dopracowuje budowę spodni – można ich używać przy zmiennej pogodzie i przy różnym wysiłku. O jakości tych spodni świadczą niewielkie udogodnienia takie jak: rozpinane nogawki, wywietrzniki, odpinane szelki, podwyższone fartuchy przeciwśnieżne, klejone szwy czy laminowane zamki. Zwróć uwagę czy oglądany model spodni wyposażono w te rozwiązania, na których szczególnie ci zależy. Dodam jeszcze, że marka Dynafit spodnie damskie przygotowała jako zmodyfikowane odpowiedniki męskich modeli – jest więc z czego wybierać.

Akcesoria Dynafit

Jeszcze parę odzieżowych drobiazgów niezbędnych na skiturowej wycieczce: czapka, opaska i rękawiczki. 

Opaska lub cienka czapka będzie niezbędna podczas foczenia, a co za tym idzie wzmożonego wysiłku, kiedy to organizm produkuje całą masę ciepła. Opaska chroni najbardziej wrażliwe części głowy: zatoki i uszy przed chłodem, ale pozwala na wymianę ciepła.  

Jak to zimą w górach – warto mieć ze sobą dwie pary rękawiczek. Cieńsze na podejścia i grubsze, wodo- i wiatroodporne podczas zjazdu. Cienkie rękawiczki Dynafit wykonane są z elastycznych i komfortowych materiałów, które znakomicie ułatwiają wszystkie operacje sprzętowe (zapinanie butów, zakładanie lub zdejmowanie fok). Dzięki gumowym elementom zapewniają pewny chwyt kijków. 

mężczyzna podchodzący na nartach, ma na sobie komplet softshell, na głowie opaskę i okulary przeciwsłoneczne
Opaska, rękawiczki i okulary przeciwsłoneczne – dopełnienie skiturowego kompletu (fot. Dynafit)

Nie da się ukryć, że odzież z logo śnieżnej pantery to spory wydatek. Jednocześnie trzeba mieć na uwadze najwyższą jakość produktów. Kiedy znajdziesz się w (tu powinno znaleźć się jedno dosadne słowo znane chyba wszystkim bywalcom gór, które oznacza „bardzo złe warunki atmosferyczne”), docenisz jakość odzieży spod znaku śnieżnej pantery.

Kliknij w nazwę marki, by odkryć całą kolekcję sprzętu i odzieży Dynafit.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.