Jak załatać dziurę w kurtce puchowej i śpiworze - blog Skalnik
Jak załatać dziurę w kurtce puchowej i śpiworze
Porady

Jak załatać dziurę w kurtce puchowej i śpiworze

Marcin Nowak / 19 listopada 2021

Niezywkle lekkie i ciepłe kurtki puchowe oraz śpiwory puchowe to ta część sprzętu outdoorowego, których odporność na uszkodzenia wypada dość blado na tle wytrzymałości innego sprzętu i odzieży w góry. Niezależnie od tego, jak bardzo dbamy o ten niezwykle delikatny sprzęt, to przed rozdarciem i rozpruciem materiału zewnętrznego czasem nie sposób się obronić.

Dziura w kurtce puchowej czy dziura w śpiworze to nie koniec świata. W tym wpisie dowiesz się, jak naprawić kurtkę puchową oraz jak naprawić śpiwór puchowy. Sposobów na naprawę jest kilka, nie czekajmy więc i przejdźmy do konkretów!

Jakie uszkodzenia naprawisz samodzielnie

Samodzielna naprawa praktycznie każdego rozdarcia, przecięcia czy dziury po iskrze nie powinna stanowić problemu nawet dla najmniej wprawionych górzystów. Wszystko zależne jest od rozmiaru uszkodzenia i jak regularne ono jest. Najważniejsze jest właściwe przygotowanie „rannego” i postępowanie zgodnie ze wskazówkami zawartymi w instrukcji dołączonej do zestawu naprawczego.

Chcesz wiedzieć więcej? Ten artykuł poświęciliśmy naprawie butów trekkingowych.

Jak naprawić śpiwór za pomocą łatek McNett?

Żeby naprawić uszkodzenie materiału zewnętrznego potrzebujemy łatek McNett. Do dyspozycji mamy kilka wariantów:

  • zestaw naprawczy Tenacious Tattos oferujący łatki w różnych wzorach i
  • taśmę Tenacious Tape.

Niezależnie od wybranej wersji zestawu naprawczego materiał okalający rozdarcie lub rozprucie musimy wyczyścić i odtłuścić. Po przygotowaniu materiału musimy dobrać rozmiar łatki, która powinna zakrywać dziurę i materiał w promieniu 1cm od jej krawędzi.

Po docięciu łatki należy odkleić jej nośnik i precyzyjnie ją przykleić. Łatkę należy zdecydowanie przycisnąć na całej jej powierzchni. Naprawiony sprzęt jest gotowy do użycia bezpośrednio po naniesieniu łatki, jednak klej łatki maksymalną trwałość uzyskuje po czasie 24 godzin. Jeżeli twoja kurtka puchowa damska uległa uszkodzeniu, to naprawisz ją w taki sam sposób.

Łatki do ubrań znajdziesz w naszym sklepie tutaj.

Naprawa kurtki puchowej/śpiwora u krawca

Czasami uszkodzenie może być na tyle rozległe, że łatki okażą się bronią zbyt małego kalibru i konieczna będzie interwencja specjalisty. Niestety materiały użyte do produkcji lekkich śpiworów i kurtek puchowych są niesamowicie delikatne i nie każdy zakład krawiecki będzie dysponował narzędziami, które poradzą sobie ultra lekkimi i cienkimi tekstyliami. Mimo wszystko warto szukać takich rzemieślników, którzy dadzą drugie życie naszej kurtce lub śpiworowi.

Naprawa kurtki puchowej – sposób MacGyvera

Dziura w kurtce puchowej w terenie to prawdziwa zmora. Wybierając się w miejsca, gdzie kurtka puchowa męska będzie niezbędna warto mieć ze sobą kawałek Silver Tape, czyli taśmę, którą MacGyver naprawiłby silnik samolotu odrzutowego. Nam na szczęście jest potrzebna tymczasowo, do momentu powrotu do swojego miejsca zamieszkania, gdzie nałożymy właściwą, profesjonalną łatkę. Silver Tape naklejamy zwyczajnie na rozdarcie, dzięki czemu wypełnienie kurtki nie ucieknie z uszkodzonej komory.

Czy warto naprawiać kurtkę lub śpiwór puchowy?

Dziura w kurtce puchowej nie musi wiązać się z zakupem nowej odzieży. Naprawianie wciąż wartościowego sprzętu zawsze ma sens i z etycznego punktu widzenia jest działaniem niezwykle istotnym. Łatki na kurtce lub na śpiworze dodają im charakteru i pozwalają się cieszyć ukochanym sprzętem przez następne sezony, a nawet lata.

Choć osobiście staram się unikać „mody na…” to moda na naprawianie jest czymś wartym uwagi każdej zakochanej w górach osoby. Odgłos prującego się materiału potrafi przerazić najtwardszych górskich zawodników, jednak uszkodzenie, które brzmiało tak złowrogo często załatamy maluteńką łatką. Jedna mała łatka czyni ogromną różnicę i to ona stanowi o tym, czy coś jest naszym uwielbionym sprzętem, czy może kolejnym odpadem, który obciąża wymęczone do granic środowisko naturalne.

Kupuj, gdy potrzebujesz – wybieraj świadomie. Przeczytaj jeszcze ten tekst i poznaj 10 zasad świadomego konsumenta.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również: