Parki Narodowe w Polsce
Pasja

Parki Narodowe w Polsce

Redakcja skalnik.pl / 23 października 2020

Człowiek najlepiej wypoczywa wśród natury. Na szczęście w Polsce mamy wiele pięknych i wciąż dzikich miejsc. Szczególnie cenne z nich objęto ochroną jako parki narodowe. Poznaj polskie parki narodowe.

Idea parków narodowych powstała w XIX w. w USA. Do Polski taka forma ochrony najcenniejszych przyrodniczo obszarów dotarła jeszcze przed wojną. W 1932 r. powstał najstarszy park narodowy w Polsce: Pieniński PN. Od tego czasu ochroną obejmowane są kolejne piękne miejsca.

Czytaj dalej, aby sprawdzić, ile jest parków narodowych w Polsce i co je wyróżnia.

Tatrzański Park Narodowy
Parki narodowe chronią najcenniejsze tereny w kraju (fot. DzidekLasek, Pixabay)

Parki narodowe – chronimy to, co najcenniejsze

Park narodowy powstaje w miejscu wyróżniającym się szczególnymi wartościami przyrodniczymi. Na jego terenie ochronie podlega cała przyroda oraz walory krajobrazowe.

Przeczytaj tekst o tym, jak zachować się w parku narodowym.

Obecnie w Polsce znajdują się 23 parki narodowe chroniące różnorodne krajobrazy. Strzeliste góry, głębokie jeziora, gęste puszcze, rozległe wydmy – każdy znajdzie coś dla siebie.

Park narodowy
Polskie parki narodowe chronią różnorodne krajobrazy (fot. DariuszSankowski, Pixabay)

Polskie parki narodowe spełniają różnorodne funkcje. Oczywiście, najważniejszą z nich jest ochrona przyrody znajdującej się na danym obszarze. Współczesne parki narodowe w Polsce to jednak także centra edukacji ekologicznej oraz miejsca, gdzie prowadzi się liczne programy badawcze.

Parki narodowe w Polsce

W twojej głowie zaczyna kiełkować myśl: „A może by tak odwiedzić wszystkie parki narodowe Polski?”. Skorzystaj z poniższej listy, aby odległe wizje przemienić w konkretne plany.

NazwaRok powstaniaPowierzchniaSymbol
Babiogórski PN195533,9 km²okrzyn jeleni
Białowieski PN1932105,17 km²żubr
Biebrzański PN1993592,23 km²batalion
Bieszczadzki PN1973291,96 km²ryś
PN Bory Tucholskie199646,13 km²głuszec
Drawieński PN1990113,42 km²wydra
Gorczański PN198170,30 km²salamandra plamista
PN Gór Stołowych199363,4 km²Szczeliniec Wielki
Kampinoski PN1959385,48 km²łoś
Karkonoski PN195955,8 km²dzwonek karkonoski i goryczka trojeściowa
Magurski PN1995194,39 km²orlik krzykliwy
Narwiański PN199668,1 km²błotniak stawowy
Ojcowski PN195621,46 km²nietoperz
Pieniński PN193223,46 km²Trzy Korony
Poleski PN199097,62 km²żuraw
Roztoczański PN197484,82 km²konik polski
Słowiński PN1967215,72 km²mewa
Świętokrzyski PN195076,26 km²jeleń
Tatrzański PN1954211,87 km²kozica tatrzańska
PN Ujście Warty200180,74 km²gęś zbożowa
Wielkopolski PN195775,83 km²puszczyk
Wigierski PN1989150,79 km²bóbr na tle jeziora Wigry
Woliński PN1960109,37 km²bielik
Polskie parki narodowe (stan na 2020 r.)

Parki Narodowe mapa

Rozmieszczenie obszarów chronionych w Polsce prezentuje poniższa mapa parków narodowych. Największą liczbą takich obszarów może się pochwalić województwo małopolskie z 6 parkami narodowymi (Magurski Park Narodowy leży w woj. małopolskim oraz podkarpackim).

Polskie parki narodowe – czym się wyróżniają?

Polskie parki narodowe chronią różnorodne formy krajobrazu. Chcesz udać się w góry czy nad jezioro? Rzut oka na poniższą listę pozwoli ci znaleźć odpowiedź na pytanie, gdzie warto się wybrać.

Parki narodowe w Polsce dla miłośników gór

Babiogórski Park Narodowy

Nad tym parkiem narodowym czuwa Królowa Beskidów – Babia Góra. W tej ostoi dużych drapieżników – wilków, rysi, niedźwiedzi brunatnych – napotkasz także wiele ciekawych przedstawicieli flory, takich jak okrzyn jeleni.

Bieszczadzki Park Narodowy

Ten największy park narodowy w polskich górach kusi wspaniałymi połoninami i wciąż nieco dzikimi terenami. Bieszczady to nie tylko schronienie licznych dużych ssaków, lecz także majestatycznych ptaków, takich jak orzeł przedni.

Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczady – kawałek dzikości w Polsce (fot. jarekgrafik, Pixabay)

Gorczański Park Narodowy

Wędrując po tym parku narodowym, warto uważnie patrzeć pod nogi. Możliwe, że wypatrzysz salamandrę plamistą lub traszkę karpacką.

Park Narodowy Gór Stołowych

Park Narodowy Gór Stołowych wyróżniają niezwykłe formy skalne. Warto przejść się nie tylko po obleganych przez turystów Błędnych Skałach, lecz także po mniej uczęszczanych szlakach.

Karkonoski Park Narodowy

Karkonoski Park Narodowy to zdecydowanie jeden z piękniejszych parków w Polsce. Wysokie góry, imponujące kotły polodowcowe, tajemnicze torfowiska tworzą niezwykły krajobraz.

Karkonoski Park Narodowy
Karkonoski Park Narodowy urzeka pięknymi krajobrazami (fot. z arch. autorki)

Magurski Park Narodowy

Na granicy Małopolski i Podkarpacia, w sercu wciąż dzikiego Beskidu Niskiego, rozciąga się Magurski Park Narodowy. To dom niedźwiedzi, jeleni i łosi.

Ojcowski Park Narodowy

Ten najmniejszy park narodowy w Polsce nie leży co prawda w górach, a na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, ale miłośnikom górskich wędrówek z pewnością się spodoba. Niezwykłe formy krasowe wyróżniają Park Ojcowski spośród innych.

Pieniński Park Narodowy

Najstarszy park narodowy w Polsce leży w Pieninach. Dzięki specyficznemu mikroklimatowi i wapiennemu podłożu te góry są ostoją wielu gatunków roślin należących do reliktów flory trzeciorzędowej, takich jak chryzantema Zawadzkiego.

Pieniński Park Narodowy
Pieniny są górami o niezwykłej rzeźbie (fot. jarekgrafik, Pixabay)

Świętokrzyski Park Narodowy

Świętokrzyski Park Narodowy rozciąga się w centralnej części Gór Świętokrzyskich. Charakterystyczną cecha tego obszaru są gołoborza, czyli rumowiska skalne.

Tatrzański Park Narodowy

Tatrzański Park Narodowy to mocny kandydat do wygrania konkursu na ulubiony park narodowy Polaków. Strzeliste szczyty, zgrabne kozice, stadne świstaki to jedynie niektóre z powodów, dla których mało kto przyjeżdża w Tatry tylko jeden raz.

Poznaj lepiej zwierzęta Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Ruszamy w las

Białowieski Park Narodowy

Białowieski Park Narodowy kojarzy się jednoznacznie z żubrami. Obecnie mieszka tam największa na świecie wolnościowa populacja tego gatunku.

Łoś - Białowieski Park Narodowy
Białowieża jest domem także dla łosi (fot. frolicsomepl, Pixabay)

Kampinoski Park Narodowy

Tuż koło Warszawy rozciąga się Puszcza Kampinoska. Park kampinoski wyróżniają lasy bagienne i liczne gatunki roślin łąkowych.

Roztoczański Park Narodowy

Ten najbardziej zalesiony park narodowy w Polsce porastają grądy, łęgi i olsy. Dobrze czuje się tutaj bocian czarny, a także żółw błotny, czyli jedyny przedstawiciel żółwi naturalnie występujący w Polsce.

Polskie parki narodowe wśród rzek i jezior

Biebrzański Park Narodowy

Największy park narodowy w Polsce musiał się zmierzyć ostatnio z ogromnymi pożarami. Na szczęście udało się uratować to niezwykłe miejsce, którego główną oś wyznacza rzeka Biebrza.

Zobacz, jak zachować się w razie pożaru w lesie.

Biebrzański Park Narodowy
Biebrza wyznacza oś największego parku narodowego Polski (fot. widomskagosia, Pixabay)

Park Narodowy Bory Tucholskie

Liczne jeziora oraz rzeka Brda ze szlakami kajakowymi sprawiają, że Park Narodowy Bory Tucholskie jest idealnym miejscem dla miłośników wodnych aktywności.

Drawieński Park Narodowy

Drawieński Park Narodowy rozciąga się w aż trzech województwach: wielkopolskim, zachodniopomorskim oraz lubuskim. Interesujące ścieżki poznawcze wyróżniają ten park.

Narwiański Park Narodowy

Narwiański Park Narodowy jest jedynym parkiem w Polsce bez wydzielonego obszaru ochrony ścisłej. Można tu zobaczyć ciekawą roślinność bagienną oraz ptaki, takie jak bojownik batalion i bielik zwyczajny.

Poleski Park Narodowy

Chcesz zobaczyć namiastkę tundry w Polsce? Odwiedź Poleski Park Narodowy. Liczne jeziora krasowe, bagna i torfowiska sprawiają, że to bardzo tajemniczy teren.

Poleski Park Narodowy
Przez Poleski Park Narodowy poprowadzono liczne drewniane kładki (fot. czu_czu_PL, Pixabay)

Park Narodowy Ujście Warty

Najmłodszy park narodowy w Polsce chroni roślinność charakterystyczną dla dolin rzecznych. To także ostoja wielu gatunków ptaków wodnych i drapieżnych.

Wielkopolski Park Narodowy

Ten park narodowy to doskonałe miejsce do zobaczenia na żywo elementów krajobrazu polodowcowego, takich jak morena czołowa, parowy i jeziora.

Wigierski Park Narodowy

Wigierski Park Narodowy to aż 42 naturalne zbiorniki wodne. Charakterystyczną cechą tego obszaru są jeziora śródleśne, tzw. suchary.

Jedziemy nad morze

Słowiński Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy jest znany przede wszystkim z ruchomych wydm. Na terenie tego parku znajdziesz jednak także liczne jeziora, łąki i torfowiska.

Słowiński Park Narodowy
Mówisz „wydmy”, myślisz „Słowiński Park Narodowy” (fot. morzaszum, Pixabay)

Woliński Park Narodowy

Ten park narodowy rozciąga się między Zatoką Pomorską a Zalewem Szczecińskim. Fotogeniczne wybrzeża klifowe i sosnowe lasy sprawiają, że to idealny teren do długich spacerów.

Poznaj zasady zachowania odpowiedzialnego turysty.

Czy powstaną nowe parki narodowe w Polsce?

Osoby wpisujące w wyszukiwarkę hasło „parki narodowe Polska” zastanawiają się też zapewne często, czy w niedalekiej przyszłości powstaną w naszym kraju nowe tereny chronione.

Planowane parki narodowe w Polsce to między innymi:

  • Turnicki Park Narodowy – nazwę wzięto od dzikiego masywu górskiego Turnica, który miałby się znaleźć w centrum nowego parku.
  • Mazurski Park Narodowy – park chroniący przede wszystkim tereny wodne miałby zostać wyodrębniony z obecnego parku krajobrazowego.

Mimo tych ambitnych planów ostatni park narodowy powstał w Polsce w 2001 roku. Pewną trudnością dla wyznaczenia nowych parków jest fakt, że obecnie ich utworzenie wymaga zgody wszystkich jednostek samorządu terytorialnego, na których obszarze miałyby one powstać. Warto  jednak podejmować starania, aby odpowiedź na pytanie: „Ile jest parków narodowych w Polsce” nie brzmiała już na zawsze 23.

Park Narodowy Gór Stołowych
Formacje skalne w Parku Narodowym Gór Stołowych zadziwiają o każdej porze roku (fot. z arch. autorki)

Parki narodowe Polski to cenne klejnoty na mapie naszego kraju. Gdybym musiała wybrać ten jeden najpiękniejszy, zdecydowałabym się zapewne na Tatrzański Park Narodowy. Wybór nie byłby jednak wcale łatwy. A jaki park narodowy jest twoim ulubionym? Daj znać w komentarzu.

Katarzyna Butkiewicz

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.