Lina połówkowa, zwana również podwójną, należy do rodziny lin dynamicznych i jest tym rodzajem szpeju, który posiada naprawdę wiele zastosowań wspinaczkowych. Jest niezbędna na drogach wielowyciągowych i podczas wspinania w kruchym, mniej pewnym terenie. Jej długość świetnie nadaje się również do zjazdów, nawet z naprawdę wielkich ścian. Tego typu lina wspinaczkowa doskonale sprawdza się także podczas wspinaczki lodowej, mikstowej czy w czasie uprawiania alpinizmu. Jeśli interesujesz się którąś z tych wertykalnych aktywności, tego rodzaju liny nie może zabraknąć w Twoim wyposażeniu.
Liny połówkowe - po czym je poznać?
Mają zwykle średnicę między 8 a 9 mm i używa się ich razem, w duecie. Każda z lin podwójnych standardowo ma długość 60m, ale spotyka się również komplety, w których żyły mają długość po 50m lub 70m. Wiadomo - im dłuższe i grubsze liny połówkowe, tym są cięższe, ale również bardziej wytrzymałe. Co ciekawe, na rynku pojawiły się także rozwiązania hybrydowe, takie jak Swift Protect Pro Dry od Edelrid. Jest to lina pojedyncza która posiada potrójną certyfikację: można używać jej solo, jako liny połówkowej lub bliźniaczej. Ze względu na jej średnicę, wynoszącą 8,9mm, jako lina dynamiczna polecana jest dla bardziej doświadczonych wspinaczy. W zaawansowanych zastosowaniach wysokogórskich sprawdzi się naprawdę doskonale, dzięki niezawodnej impregnacji Pro Dry, oplocie cechującym się podwyższoną odpornością na tarcie ostrych krawędzi i rdzeniowi wzmocnionemu włóknami aramidowymi..
Lina połówkowa to większe poczucie bezpieczeństwa
Podczas wspinaczki, liny połówkowe prowadzi się niezależnie, naprzemiennie wpinając w karabinki raz jedną, raz drugą. W trakcie wspinania, równocześnie zabezpieczają Cię więc aż dwie żyły, które prowadzisz niezależnie od siebie. Kiedy odpadniesz, siły hamujące rozkładają się przez to na dwie liny, dzięki czemu zmniejsza się prawdopodobieństwo wyrwania przelotu, co ma szczególne znaczenie w terenie kruchym oraz podczas wspinania w lodzie. Lina połówkowa stosowana w duecie pozwala również czuć się bezpieczniej, gdyż nawet w terenie pełnym ostrych czy spadających kamieni jesteś pewien, że nawet w przypadku przetarcia się jednej z nich, Twoje życie zabezpiecza druga żyła. Do wspinaczki wysokogórskiej i lodowej możemy zastosować również inny rodzaj lin, także stosowanych podwójnie. Lina bliźniacza jest cieńsza, a tym samym lżejsza od liny połówkowej. Również zapewnia duże poczucie bezpieczeństwa i umożliwia długie zjazdy, jednak powoli wychodzi z użycia, gdyż ma mniejsze spektrum zastosowań, w porównaniu z liną podwójną.
Lina wspinaczkowa połówkowa, niezastąpiona podczas długich zjazdów.
Przyjęło się, że do zjazdów w polskich skałach zwykle wystarczy lina pojedyncza. Jednak wybierając się w góry lub na ambitne, zagraniczne wyjazdy warto zabrać ze sobą dwie liny połówkowe. Oprócz zwiększonego poczucia bezpieczeństwa umożliwią Ci bowiem zjazdy o długości sięgającej nawet 70m. Ograniczysz dzięki temu liczbę zjazdów i wykonasz je znacznie sprawniej, co ma niebagatelne znaczenie podczas konieczności szybkiego wycofania się ze ściany np. z powodu załamania pogody. Lina wspinaczkowa połówkowa nie jest skomplikowana w obsłudze - podczas zjazdu będziemy mieć na niej dwa węzły, które musimy mocno zaciągnąć. Kluczką wiążemy obie liny tej samej średnicy, natomiast podwójnym węzłem zderzakowym traktujemy liny połówkowe o różnych średnicach. Sam przebieg zjazdów wygląda podobnie, jak w przypadku liny pojedynczej, jadnak jest nieco bardziej bezpieczny i oczywiście, nieco dłuższy.