Grivel to marka z ponad 190-letnią tradycją w produkcji sprzętu do wspinaczki. Główna siedziba znajduję się u podnóża góry Mont Blanc w Courmayeur. Wszystko zaczęło się w 1818 roku. W tym roku rodzina Grivel zajmująca się na co dzień kowalstwem oraz produkcją narzędzi rolnych zmienia profil działalności na produkcję sprzętu do wspinaczki, na który w tym czasie było olbrzymie zapotrzebowanie.
Raki
Powstają pierwsze czekany Grivel, które jednak nie zostają przyjęte przez rynek z optymizmem. W 1929 roku syn Henry’ego Grivela, Laurent dokonuje wynalazku w postaci dwóch przednich zębów w wytwarzanych do tej pory rakach. Wynalazek pozwala wspinaczom stać przodem do ściany podczas atakowania stromych, lodowych i śnieżnych ścian. Nowo zaprojektowane raki pozwalają dokonać pierwszego przejścia północnej ściany Eigeru w roku 1938. Młodszy brat Laurenta, Amato Grivel, w 1936 roku używając stopu chromowo- molibdenowego , tworzy niezwykle lekkie, ale bardzo mocne raki. Ich waga to 360 gram/para, co wtedy było niezwykłym dokonaniem. Raki nazywały się Super Leggero Grivel, i to one „zdobyły” trzy najwyższe szczyty na świecie, Mont Everest, K2 oraz Kangchenjungi. Rok 1982 to zmiany w zarządzie firmy, kierowaniem firmy zajmuje się Gioachino Gobbi, który był przekonany że kluczem do osiągnięcia sukcesu w przyszłości jest ponad 100 letnia tradycja firmy, nazwa marki oraz jej lokalizacja.
Czekany
Bazując na najwyższej jakości wyrobów, niebywałym doświadczeniu marka szybko stała się liderem na rynku, dzięki systemowi Grivela Super Courmayer, z jego częściami zamiennymi i wymienialnymi ostrzami i łopatkami w czekanach. Rok 1986 to narodziny czekana Rambo. Marka Grivel jest pierwszym producentem technicznego czekana, który prezentuje ergonomiczny, zakrzywiony trzonek. 1994 rok to prezentacja przez markę Grivel nowych raków z czterema różnymi systemami wiązań, odpowiednimi dla wszystkich typów butów. W 1996 roku powstaje czekan - The Machine –dzięki któremu zrewolucjonizowany został świat projektowy technicznych „dziabek”. Ten kształt czekana stał się pierwowzorem wszystkich nowych konstrukcji, wytwarzanych także przez innych producentów. W 1999 roku powstały raki Rambo Comp z zębami skierowanymi w tył. Marka zastanawiała się nad rozwiązaniem problemów gromadzenia się śniegu pod rakami. I w 2003 roku następuje rozwiązanie tego problemu. Producent montuje w rakach Grivel pro-aktywną podkładkę przeciwśnieżną. 2004 rok to przełom, w którym firma wykonała wielki krok na przód w produkcji i projektowaniu nowoczesnych czekanów. Powstał czekan Monster z elastycznym trzonkiem. W 2006 roku marka wprowadza do sprzedaży ultra lekkie czekany Matrix oraz raki Rambo Evolution 4. Projektanci marki w roku 2007 wprowadzają do produkcji carbonowy materiał kompozytowy stosowany w przemyśle lotniczym, i tym samym dają użytkownikom najlżejsze czekany Quantum.
Raczki
W maju 2009 roku firma otworzyła nowy zakład produkcyjny o większej powierzchni. Marka Grivel to nie tylko raki czy czekany, ale również różnorodny sprzęt wspinaczkowy. W ofercie znajdują się również karabinki Grivel, produkty do ratownictwa oraz plecaki. Obecna produkcja jest nieporównywalnie nowocześniejsza niż w początkowych latach istnienia firmy. Od kilku lat firm produkuje też doskonałej jakości raczki, które zastępują standardowe raki podczas łatwiejszych przejść. Stal stosowana dzisiaj jest dużo lepszej jakości, jest twardsza niż kiedyś. Obecna linia raków wykorzystuje nową technologię, która jest stosowana tylko i wyłącznie przez Grivela, jest to system „3 Dimensional Relief Stamping (3DRS)”. Wymagania amatorów wspinaczki górskiej, przechodziły ewolucję od początku istnienia firmy. Nowoczesne czekany i inne akcesoria wspinaczkowe doskonale obrazują wynik tych wszystkich zmian. W dzisiejszych czasach ręczną pracę kowala zastąpiły maszyny, ale i wynik ich prac jest doskonały. Produkcja głowic czekanów polega na użyciu jednego kawałka stali, co daje im estetyczny wygląd, dzięki czemu nie tylko są produktem funkcjonalnym ale i ładnie wyglądającym. Oprócz sprzętu, Grivel produkuje także dobrej jakości kaski oraz haki. Grivel uznawany jest za światowego lidera w produkcji raków.