Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług oraz działań marketingowych - zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. W toku przeglądania naszego portalu możemy gromadzić informacje pochodzące z twojego komputera (tzw. Profilowanie). Szczegółowe informacje, w tym o prawie sprzeciwu znajdziesz w Polityce Prywatności
Wspinaczka to sport ekstremalny. Niezależnie od tego, czy preferujesz buldering, czy poskramianie pionów w tatrach to Twoje umiejętności zaważą nie tylko na satysfakcji odczuwanej z powodu umiejętnego pokonania problemu czy zdobycia szczytu, ale w wielu sytuacjach mogą stanowić o Twoim życiu i zdrowiu. W praktyce wspinanie, bardziej niż inne dziedziny, sprawia, że ryzykuje się bardziej niż choćby w skokach spadochronowych czy wyścigach samochodowych. W takiej sytuacji kluczowe są wykonywane ćwiczenia, które mają pozwolić poprawić własną wytrzymałość, wolę walki, zdolność odpoczywania w trudnych pozycjach i w jak najkrótszym odcinku czasu. Wielu sportowców zaznacza, że niezwykle ważna, jeśli nie najważniejsza, jest też silna wola łojanta.
Do budowy domowej ścianki niezbędne są chwyty wspinaczkowe
Dlatego warto zmierzyć się samemu ze sobą na sztucznych ściankach. Oczywiście i tutaj istnieje wiele różnych możliwości - zależnie od powierzchni obiektu i oferty ścianki dostępne są różne drogi i problemy z którymi można się zmierzyć. Jednak zdecydowanie nic nie zastąpi indywidualnie zmontowanej, przydomowej ścianki wyposażonej w dopasowane do Twoich potrzeb chwyty wspinaczkowe. Oczywiście im więcej powierzchni pionowej do zagospodarowania tym lepiej - tutaj zdecydowanie ucieszą się właściciele szeregówek i domków jednorodzinnych, w których uchwyty do wspinaczki mogą zostać zainstalowane w ścianie bocznej lub frontowej budynku. Oczywiście właściciele wysokich mieszkań też mogą zagospodarować część ściany żeby stworzyć niewielką ściankę do ćwiczeń. Choć oczywiście nie jest to idealne rozwiązanie to mieszkanie w bloku może być wykorzystane do stworzenia miniaturowej trasy do przebycia w poprzek podczas której można korzystać z odpowiednich uchwytów. Najczęściej są one wykonywane z odpornych na ścieranie materiałów syntetycznych i bywają pomalowane w jaskrawe kolory, które pozwalają właściwie zidentyfikować kolejny krok na ścieżce wspinaczkowej. Najlepsze ze stopni mają po dwa lub trzy otwory pozwalające na zamontowanie ich na ścianie lub innej, płaskiej powierzchni. Wykorzystanie dwóch lub trzech wkrętów pozwala zabezpieczyć stopnie przed obracaniem co może mieć opłakane skutki kiedy taki chwyt wspinaczkowy obluzuje się lub przekręci akurat w momencie gdy “łojant” będzie się o niego opierał lub na nim stał. Oczywiście chwyty wspinaczkowe to nie wszystko. One mają przypominać naturalnie występujące formacje skalne, które można wykorzystać do wspięcia się wyżej.
Chwytotablica - bo prawdziwa siła techniki się nie boi
Oczywiście technika to nie wszystko a o ile drążek pozwoli ci podnieść wydolność bicepsów, co z kolei przełoży się na łatwość z jaką się podciągniesz, to w przypadku wspinaczki rzadko kiedy możesz cały występ skalny dłonią. Wtedy przydają się mocne palce, a nic nie pozwoli ich wyćwiczyć lepiej niż odpowiednia chwytotablica. Swobodnie powiesisz ją w domu na ścianie gdyż podobnie jak chwyty wspinaczkowe najczęściej wykorzystuje system mocujący uwzględniający dwa lub więcej punktów podparcia. Pozwoli ona w domowym zaciszu trenować palce i przyzwyczajać je do obciążenia nawet w dni, w które nie odwiedzisz ściany wspinaczkowej. W skalnik.pl dostępne są różne chwytotablice. Znajdziesz modele mobilne, które łatwo zabierzesz w teren oraz rozbudowane chywtotablice wspinaczkowe do domu. Warto zwrócić również uwage na kołkownicę.
Chwyty wspinaczkowe dla dzieci - kształty, których dziecko samo się chwyta
Oczywiście nie należy zapominać o najmłodszych. Wspinaczka, choć może nie wysokogórska, to doskonałe rozwiązanie jeżeli chodzi o zabawę na świeżym powietrzu dla dzieci. Niewysoka ścianka, delikatnie pochylona, z dużymi uchwytami pozwoli nie tylko zaznajomić się z wspinaczką jako taką, ale zapewni godziny dobrej zabawy, która także pozytywnie wpłynie na kondycję i warunki fizyczne Twojego dziecka. Takie chwyty wspinaczkowe dla dzieci to znakomite rozwiązanie także w sytuacji gdy pragniesz w przydomowym ogródku urządzić niewielki plac zabaw. W końcu na zjeżdżalnie nie musi prowadzić drabinka – wystarczy niewielka ścianka wspinaczkowa. Podobne rozwiązanie można zastosować w domku na drzewie. Chwyty dla dzieci przyjmują zwykle ciekawe kształty, np. zwierząt czy pojazdów. Takie formy rozwiną zdolności poznawcze Twojego dziecka.