Miłośnicy wspinaczki to osoby, którym nie trzeba chyba mówić jak ważne jest zapewnienie sobie odpowiedniego wyposażenia. Od drobnych akcesoriów jak szczoteczki czy haki do kości wspinaczkowych po elementy kluczowe jak uprzęże czy kaski, kolekcja sprzętu szybko rośnie. Odpowiednie warunki przechowywania i transportu stają się ważną kwestią już po zakupie pierwszych akcesoriów do uprawiania sportów takich jak wspinaczka, speleologia czy kanioning. Specjalistyczne wyposażenie ma swoją cenę i zdecydowanie nie warto na nim oszczędzać, zwłaszcza że zależy od niego nasze bezpieczeństwo. Minimalizowanie wydatków to także odpowiednie warunki użytkowania. Dlatego dla każdego pasjonata wspinaczki dbałość o szpej to podstawa. Prawidłowe przechowywanie, użytkowanie i konserwacja sprzętu poprawiają jego żywotność, ale przede wszystkim pozwala zachować pełnię jego właściwości, od których zależy nasze bezpieczeństwo na ścianie. W końcu nie bez powodu mówimy, że jak dbasz tak masz. Dlatego też, gdy zaczynasz wspinać się bardziej intensywnie a ciepłe, wolne od pracy dni coraz częściej spędzasz pod skałą, warto poważnie zastanowić się nad zakupem torby wspinaczkowej na linę.
Torba na linę to przydatny element wspinaczkowego ekwipunku
W trakcie wypadów w góry możemy zaobserwować wspinaczy, którzy swoje liny przechowują przypięte do plecaka na jego wierzchu. Na pewno taki sposób transportu spełni swoje podstawowe zadanie jakim jest przeniesienie omawianego elementu wyposażenia, ale nie zapewnia pełni bezpieczeństwa i porządku naszego ekwipunku. Ten wspaniały wynalazek nie tylko pomoże Ci w jej wygodnym transportowaniu, ale przede wszystkim stanowi dla niej doskonałą ochronę przed splątaniem, zabrudzeniem oraz warunkami atmosferycznymi. Dobra torba na linę wspinaczkową spełnia więc dwa podstawowe kryteria użyteczności. Stwarza optymalne warunki do przechowywania liny, czyniąc ją zawsze gotową do użytku. Sprzyja także zachowaniu bezpieczeństwa podczas wspinaczki, dbając o czystość i prawidłowe rozwijanie sklarowanej wcześniej liny. Po wspinaczce musimy pamiętać o tym, aby sprawdzić czy lina nie zawilgotniała oraz czy nie powstały na niej żadne uszkodzenia. Przechowujemy ją wysuszoną i sklarowaną, w zacienionym miejscu, w którym panuje umiarkowana wilgotność i pokojowa temperatura. Dobrej jakości lina wspinaczkowa to inwestycja, która procentuje dla nas w trakcie każdego wypadu w skały. Odpowiednie przechowywanie i transport pomogą nam w tym by lina miała wiele okazji do udowodnienia swojej użyteczności. Specjalistyczna torba na linę pomoże nam zachować jej czystość i odpowiedni stan techniczny.
Torba czy plecak na linę - opcji wyboru jest wiele
Torba na linę może mieć także postać plecaka. To jaką jej formę wybierzemy zależy od tego w jakim terenie zwykle preferujemy się wspinać. Jeśli podejście pod skałę jest wymagające i zajmuje dłuższą chwilę dobrym rozwiązaniem będzie wygodny plecak na linę. Model Black Diamond Stone Duffel 42 to wytrzymały i ultrapraktyczny sprzęt, który doskonale sprawdzi się podczas poszukiwania nowych dróg wspinaczkowych w trudnym terenie. Wyściełany pianką tył plecaka oraz wygodne i ergonomiczne pasy ramienne zapewniają maksymalny komfort podczas przenoszenia. Do jego produkcji wykorzystano wytrzymałe i odporne na przetarcia materiały. Wygodny dostęp do liny zapewnia suwak rozpinany na całej długości plecaka. Model ten wyposażono także w 2 zewnętrzne, zapinane kieszenie oraz mocne uchwyty frontowe, pomocne przy przenoszeniu plecaka inaczej niż na plecach. Wewnątrz znajdziemy również praktyczną, odpinaną płachtę na linę o wymiarach 1,2-1,5m. Tego typu rozwiązanie choć nieco bardziej rozbudowane względem tradycyjnej, prostej torby ma swoje plusy, gdy mamy do pokonania większy fragment trasy zanim zaczniemy wspinanie.
Jeśli planujemy wędrować z większym plecakiem trekkingowym lepszym rozwiązaniem będzie zakup torby na linę, którą wygodnie przerzucimy przez ramię. Mała, praktyczna torba Rope Bag Small od La Sportiva ma miękki, regulowany pas ramienny dla wygodnego transportu. Wykonana jest ona z solidnego, odpornego na przetarcia materiału, zawiera dodatkowo zintegrowaną płachtę, duży otwór do pakowania liny oraz dwa pasy kompresujące, które pozwolą zoptymalizować jej wielkość.
Dobrej jakości, praktyczne torby wspinaczkowe znajdziemy także w ofercie marki EB. Model Rope Bag to klasyczny przykład prostoty i funkcjonalności bez zbędnych udziwnień. Kompaktowy rozmiar i zastosowanie wytrzymałego, lekkiego materiału ripstop pozwoliły optymalnie zredukować wagę torby. Wewnątrz znajdziemy płachtę z umieszczonymi w narożnikach pętlami, do których możemy przywiązać koniec liny. To dodatkowo pomoże w organizacji przestrzeni wewnątrz torby i ułatwi zachowanie porządku. Regulowany pas ramienny z miękkim, przesuwanym panelem nośnym zapewni nam komfort podczas przenoszenia. Zapinanie w postaci pasków kompresyjnych w łatwy i szybki sposób pozwoli dopasować rozmiar torby do naszych potrzeb.
Dla fanów speleo - worek transportowy lub jaskiniowy
Miłośnikom speleo podczas eskapad w wymagających warunkach przyrody szczególnie przyda się dobra ochrona sprzętu oraz liny. Długa ekspozycja na niekorzystne działanie wilgoci może się okazać niekorzystna dla naszego szpeju. Specjalistyczne systemy transportu opracowane dla tego rodzaju aktywności pomogą w zapewnienia bezpieczeństwa naszemu wyposażeniu. Worek jaskiniowy marki Eksplorer wykonany jest z lekkiego acz grubego, nieprzemakalnego i odpornego na uszkodzenia materiału PVC. Wyposażony w dwa pasy ramienne ma formę wygodnego i pojemnego plecaka. Zamykany za pomocą sznurka, dodatkowo posiada klapkę wewnętrzną w postaci kieszonki z zamkiem. Prostota konstrukcji oraz niewielka waga sprawiają, że worek jaskiniowy stanie się dla nas niezbędnym elementem wyposażenia zarówno podczas wypraw speleo jak i prac wysokościowych. Jego właściwości docenić mogą także miłośnicy kanioningu. Odporność na działanie wody i prostota konstrukcji to cechy, które doceniane są także w tej dziedzinie aktywności.