Buty trekkingowe damskie

Wygodne buty trekkingowe to podstawowe wyposażenie dla każdego, kto w górach lubi spędzać wolne chwile. Producenci obuwia górskiego od pewnego czasu w swojej ofercie mają linie produktów dedykowane paniom, w szczególności uwagą producentów cieszą się buty damskie trekkingowe. Buty turystyczne damskie są oddzielnym segmentem rynku z kilku powodów: są to zazwyczaj mniejsze numery, lżejsze modele o innej gamie kolorystycznej, a budowa tych butów lepiej dopasowuje się do kształtu kobiecej stopy. Oczywiście są elementy w konstrukcji butów trekkingowych identyczne zarówno dla modeli damskich, jak i męskich. Przede wszystkim podeszwa.
Wysokie buty trekkingowe damskie – zwróć uwagę na podeszwę
Powinna ona gwarantować dobrą przyczepność na różnorodnych rodzajach podłoża – nie tylko na powierzchniach suchych, ale również na wilgotnych, a więc śliskich skałach, trawach, na błotnistych ścieżkach czy szlakach. Najbardziej znanym producentem bardzo dobrych gumowych podeszw jest włoska firma Vibram – to jej produkty znajdziemy na spodzie butów trekkingowych najbardziej znanych marek. Podeszwę vibramową łatwo rozpoznać – pośrodku umieszczony jest żółty znaczek, gwarantujący oryginalność i wysoką jakość. Twarda podeszwa lepiej sprawdzi się w wysokich górach i zimowych warunkach, kiedy dopinać będziemy raki, bardziej miękka podeszwa to większy komfort w warunkach letnich. O twardości podeszwy informuje producent, warto się z tym opisem zapoznać, zanim zdecydujemy się na zakup. Na przykład podeszwy w butach Meindl mają oznaczenia literowe (A-D), gdzie A oznacza podeszwę miękką, odpowiednią do codziennego użytku i na dobrze utrzymane szlaki, natomiast D podeszwę, która sprawdzi się w ekstremalnych warunkach takich jak lodowce. Podeszwa powinna być amortyzowana, by jak najmniej narażać stopy na dodatkowe zmęczenie – obecnie amortyzacja (np. w postaci pianki Eva) jest standardem w wielu modelach butów.
Buty damskie trekkingowe - cholewka
Kolejny ważny – i najbardziej widoczny – element buta trekkingowego to cholewka. Tutaj zauważymy najwięcej szczegółów, jakie różnią buty trekkingowe damskie od modeli adresowanych do panów. Cholewki butów turystycznych zazwyczaj wykonane są ze skóry naturalnej lub różnego rodzaju tkanin syntetycznych. Od preferencji użytkowniczek zależy wybór surowca. Jednak przyjmuje się, że cholewka wykonana z jednego kawałka skóry licowej jest trwalsza od cholewki wykonanej z wielu różnych materiałów (wiąże się to z dodatkowymi przeszyciami, które mogą osłabiać cholewkę np. przy specyficznym stawianiu kroków). Jednak skóra licowa jest cięższa, a poza tym gama kolorystyczna takich butów jest zdecydowanie bardziej uboga. To różnego rodzaju tkaniny (np. trwała cordura) czy też skóra nubuk – pozwalają wybrać buty trekkingowe w kolorze, który lubimy. Potwierdzeniem tego są np. buty Aku. Kolorowe buty górskie to jest to, co kobiety kochają! Cholewka butów turystycznych damskich w szczegółach różni się od obuwia męskiego (lub typu unisex) – często jest lepiej dopasowana do węższych damskich stóp. W najnowszych modelach to dopasowanie jest możliwe dzięki głębokiemu systemowi sznurowania – od czubków palców po górną krawędź buta. Takie rozwiązanie pozwala precyzyjnie ścisnąć węższe miejsca i poluzować te, w których potrzebujemy więcej przestrzeni.
Buty trekkingowe damskie – z membraną czy bez
Z technologii, które stają się standardem, warto wymienić także membrany odpowiadające z jednej strony za nieprzemakalność, z drugiej za oddychalność (czyli usunięcie pary wodnej). Prym wiedzie tu oczywiście legendarna membrana Gore-Tex. Buty oznaczone symbolem GTX to modele zapewniające odpowiednią wentylację i wodoszczelność. Każdy producent stara się, by buty leżały na nodze jak najwygodniej, stąd też rozwiązania dla niskiego (częstego u kobiet) i wysokiego podbicia – niekiedy bywają to najnowocześniejsze materiały lub wymienne wkładki ułatwiające idealne dopasowanie butów turystycznych. Dlatego też niektóre modele butów wyposażane są we wkładki termoformowalne (buty Meindl model Vakkum). Najważniejszym czynnikiem, jakim powinnyśmy kierować się przy wyborze butów trekkingowych pozostaje wygoda. Dlatego warto buty przymierzyć, pochodzić w nich, by sprawdzić, jak nasze stopy będą się w nich czuły.