Dobra mata samopompująca jest trwała, zgrzewana a nie klejona i faktycznie sama się pompuje. Dzisiejszy rynek outdoorowy oferuje swoim klientom szeroką gamę różnych modeli mat samopompujących. Coraz więcej producentów wprowadza do swojej oferty takie samopompujące się maty. Maty samopompujące kojarzone są materacami dmuchanymi z „dawnych czasów” dlatego są uważane za ciężkie i dużych wielkości produkty. Należy pamiętać, że szybki rozwój tworzyw sztucznych, które są bardziej odporne mechanicznie, mają niższą wagę, pozwala na to, iż producenci oferują wytrzymałe i „odchudzone” maty. Ich waga, to zazwyczaj dwa razy więcej niż przeciętna karimata, o połowę mniejsza po skompresowaniu a oferuje znacznie lepszy komfort spania.
Maty trekkingowe, których nie trzeba pompować
Materac samopompujący to w pewnym sensie udoskonalona mata trekkingowa, dzięki której podróżuje się wygodniej, lżej i sprawniej, a po rozbiciu obozu można szybciej oddać się słodkiemu odpoczynkowi - i mieć pewność, że naprawdę uda Ci się zregenerować. Jak w każdej innej kategorii outdoorowej, tak samo w przypadku mat, materacy i karimat producenci w każdym sezonie prześcigają się w pomysłach, mających uczynić ich modele jeszcze bardziej funkcjonalnymi. Dlatego nie musisz obawiać się o jakość wybranego przez siebie wariantu: w naszej ofercie znajdziesz wyłącznie sprawdzone modele spełniające najwyższe wymagania, także nasze - osób, które z górami i outdoorem znają się za pan brat. Zależało nam, żeby w tej kategorii zgromadzić wyłącznie modele, co do których nie mamy żadnych zarzutów, gotowe zaspokoić zróżnicowane potrzeby i oczekiwania użytkowników. Dlatego w Skalniku znajdziesz tak modele lżejsze, mniejsze i cieńsze, z którymi śmiało możesz udać się na trekking lub w rowerową trasę w cieplejszych miesiącach roku, jak i te o większej grubości i lepszej zdolności do izolacji. Maty tego typu szczególnie dobrze sprawdzą się w sytuacjach, gdy planujesz rozbić namiot na dłużej w jednym miejscu i codziennie do niego powracać, nie przenosząc się zbyt często w nowe miejsca, ale także wtedy, gdy poruszasz się samochodem. Wiele z proponowanych przez nas mat trekkingowych ma anatomiczny kształt, którego zadaniem jest zredukowanie wagi i objętości bez zmniejszania wygody: konstrukcja zwęża się tam, gdzie wymagane jest najmniej przestrzeni i rozszerza w newralgicznych obszarach, szczególnie w miejscu ramion. Specjalne komory powietrzne dobrze zaprojektowanej maty zapewniają nie tylko niezbędną izolację od podłoża, ale także wsparcie całej sylwetki, gwarantujące niezakłócony sen i całkowitą regenerację przed kolejnym, pełnym wrażeń dniem - bez niewygody i dyskomfortu, a także uciążliwego skrzypienia, hałasów i materiałów nieprzyjaznych dla skóry.
Zamień ciężki materac na materac samopompujący
Maty ważą od 600 g do 3,5kg. Najwięcej ważą maty w wersji dwuosobowej. Materiały jakie są stosowane do wytwarzania mat to od wewnątrz perforowana pianka z tworzywa sztucznego a powłoka zewnętrzna to poliester opcjonalnie pokryty nylonem. Grubość takiej maty waha się od 2 do 10 cm. W wielu matach pojawia się wewnętrzny rdzeń piankowy, który obniża jej rozmiar i wagę po spakowaniu. Rodzajem materiału zewnętrznego jest elastyczny materiał antypoślizgowy, co nie pozwala na ześlizgnięcie się, nawet przy spaniu na pochyłym podłożu. Spore znaczenie ma także sposób wykonania i wielkość zaworu, im on będzie większy, tym szybciej mata się rozpręży. Producenci często stosują w swoich produktach zaawansowane powłoki pokrywające maty, jak np. DWR, które mają na celu minimalizowanie wnikania wilgoci czy śniegu. Dzisiejsze maty samopompujące są lekkie i nie dużych rozmiarów. Świetnie sprawdzą się do turystyki „zmotoryzowanej”, do pobytów stacjonarnych pod namiotem, na kempingu. Mata samopompująca, jak sama nazwa wskazuje jest napompowana, dlatego może być narażona na uszkodzenia tj. przebicie, dlatego wielu uznanych producentów wyposaża dodatkowo swoje produkty w zestaw naprawczy, który pozwoli na naprawdę maty w każdych warunkach.
Mata samopompująca – czym jest R-value
Ważna jest również wartość izolacyjna maty. Mata czterosezonowa, sprawdzi się idealnie podczas upałów lub nawet kilkunastostopniowego mrozu. Jeśli mata będzie używana tylko w sezonie letnim, wystarczy taka, która zapewni dobrą izolację do około 0ºC. Standardowa grubość to 3 cm, ale im jest ona grubsza tym zapewnia lepsze warunki izolacyjne oraz lepsze tłumienie nierówności terenu. Współczynnik R-value określa właściwości izolacyjne maty samopompującej. Im jest on wyższy, tym lepsze właściwości izolujące mata posiada. W przypadku braku takiej informacji należy pamiętać, że im mata jest grubsza, tym więcej zmieści się w niej powietrza, które to właśnie odpowiada za izolację od podłoża.
Jak dbać o karimatę samopompującą
Matę najlepiej przechowywać w stanie rozłożonym z otwartym zaworem, bądź w pokrowcu. Transport maty powinien odbywać się również w pokrowcu i z otwartym zaworem. Dla zminimalizowania uszkodzenia maty w trakcie transportu na zewnątrz plecaka, należy zawsze zawór umieszczać do plecaka i chować ją w wytrzymałym pokrowcu. Po użytkowaniu czystą matę należy przechowywać w chłodnym, suchym i zacienionym miejscu.
Maty samopompujące to dobry wybór dla osób, którzy szukają kompromisu pomiędzy karimatą a ciężkim materacem turystycznym. Dobrej jakości mata samopompująca to element ekwipunku podczas wysokogórskich wypraw za równo w lecie, jak i w zimie. Wielokomorowe maty oferowane w sklepach Skalnik są efektem wykorzystania najnowocześniejszych technologii i materiałów dzięki czemu są on znacznie lżejsze i bardziej wytrzymałe od konkurencyjnych dostępnych produktów. Najlepsze maty produkuje Therm-A-Rest, najlepszy stosunek jakości do ceny osiągają maty Volven.