Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług oraz działań marketingowych - zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. W toku przeglądania naszego portalu możemy gromadzić informacje pochodzące z twojego komputera (tzw. Profilowanie). Szczegółowe informacje, w tym o prawie sprzeciwu znajdziesz w Polityce Prywatności.
Kapelusze turystyczne
Niezależnie od tego czy w słoneczny dzień pływamy żaglówką, zdobywamy górskie szczyty, przedzieramy się przez dżunglę czy spacerujemy po łące, powinniśmy koniecznie chronić się przed groźnym udarem słonecznym. Jak to zrobić? Przede wszystkim poprzez odpowiednie nawadnianie się, a także poprzez chronienie głowy przed bezpośrednim wpływem promieni słonecznych. Okrywać głowę możemy na wiele sposobów. jednym z najskuteczniejszych rozwiązań jest kapelusz turystyczny. W tym dziale znajdziesz kapelusze The North Face, Naturehike oraz kapelusze z moskitierą marki Sea To Summit.
Jak zbudowany jest kapelusz turystyczny
Kapelusze turystyczne chronią głowę, a także kark i oczy przed wpływem promieni słonecznych. Chociażby przez to są o wiele skuteczniejsze niż inne nakrycia głowy. Rondo rzuca cień na twarz, ale jednocześnie jego rozmiary w dobrym kapeluszu turystycznym powinny być tak dobrane, by nie ograniczało pola widzenia.
Oprócz samej budowy, dzięki której kapelusz trekkingowy świetnie się sprawdza jako bariera dla słońca i ochrona głowy, nie mniej ważną kwestią jest surowiec, z jakiego powstał. Materiał, z którego wykonany jest dobry kapelusz turystyczny powinien być łatwo schnący (nie tylko od potu, ale również po nagłej ulewie), ale jednocześnie odporny na uszkodzenia. Nikt się przecież nie chce przejmować wiszącymi nisko gałęziami czy ocierającymi się o głowę żaglami, które mogłyby zniszczyć kapelusz turystyczny. Warto także dodać, że materiał w kapeluszach renomowanych producentów wykonany jest z tkaniny pokrytej filtrem UV. To jeszcze bardziej zwiększa nasze bezpieczeństwo, a przebywanie na słońcu w takim kapeluszu turystycznym nie naraża nas na ryzyko udaru.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze kapelusza
Czy kolor kapelusza turystycznego ma znaczenie? Tak, dlatego powinniśmy raczej wybierać kolor zgodnie z przeznaczeniem naszego kapelusza. W tropikach zdecydowanie lepiej sprawdzi się kapelusz turystyczny w jasnych barwach, ponieważ odbijają one promienie słoneczne. Kapelusz trekkingowy, który będzie służył podczas górskich eskapad może być już w ciemniejszym kolorze np. khaki.
Przy wyborze odpowiedniego kapelusza turystycznego warto zwrócić także uwagę na dodatkowe rozwiązania sprawiające, że łatwo zapominamy o tym, że jest na głowie i chroni nas przed słońcem. Niezależnie od producenta kapelusze trekkingowe większości modeli wyposażone są w praktyczny sznureczek, który sprawi, że silne podmuchy wiatru nie spowodują zamieszania związanego z utratą nakrycia głowy.
Innym dobrym rozwiązaniem, w który wyposażono np. kapelusz The North Face jest nylonowa opaska wszyta wewnątrz kapelusza. Jej zadaniem jest wchłanianie potu, tak, by jego strużki nie spływały nam po twarzy. To niezwykle przydatne szczególnie gdy wędrujemy z plecakiem i kijami, brakuje nam więc rąk, by otrzeć pot z twarzy.
Na łąkach i w tropikach, wśród kwiatów i latających owadów niezbędnym dodatkiem może być moskitiera, która skutecznie ochroni twarz przed najbardziej natrętnymi insektami. Moskitiera ma drobne oczka, dzięki czemu stanowi niezwykle skuteczną barierę, a dodatkowo producent nasączył ją bezpiecznym dla ludzi środkiem odstraszającym owady. Kapelusz z moskitierą sprawdzi się zatem wszędzie tam, gdzie są komary, meszki czy inne latające i uprzykrzające życie stworzonka – przede wszystkim podczas tropikalnych wypraw, ale także przy ognisku, czy w lesie na grzybobraniu.
Niezależnie od tego, gdzie się wybieramy kapelusz turystyczny będzie jednym z przydatnych akcesoriów, dla których warto znaleźć miejsce w plecaku. Wygoda noszenia i skuteczność ochrony, jaką zapewnia, sprawiają, że staje się coraz częściej widzianym elementem ubioru na szlakach, a wręcz nie zastąpiony jest podczas wypraw na mniejsze szerokości geograficzne. Coraz częściej kapelusz turystyczny zajmuje miejsce klasycznej czapki.