Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług oraz działań marketingowych - zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. W toku przeglądania naszego portalu możemy gromadzić informacje pochodzące z twojego komputera (tzw. Profilowanie). Szczegółowe informacje, w tym o prawie sprzeciwu znajdziesz w Polityce Prywatności
Własny śpiwór to wspaniała rzecz. Stanowi swojego rodzaju bezpieczną, ciepłą przystań, do której zawijamy po całym, ciężkim dniu spędzonym w terenie. Właściwie dobrany do naszej aktywności, osobistych preferencji oraz warunków atmosferycznych sprawi, że noclegi poza domem staną się jeszcze większą przyjemnością. Śpiwór turystyczny generalnie przyda się wszędzie tam, gdzie nie możesz liczyć na tradycyjną pościel nocną. Możesz więc zabrać go ze sobą jeśli planujesz biwak, nocowanie na tzw. glebie w schronisku czy letnie spanie pod chmurką. Śpiwory przede wszystkim różnią się od siebie kształtem, a także rodzajem i ilością wypełnienia, od którego zależy z kolei nasz nocny komfort termiczny. Amerykańska marka Marmot od 1974 roku zajmuje się produkcją najlepszej jakości sprzętu outdoorowego, w tym także doskonałej jakości śpiworów turystycznych. Znajdziesz wśród nich zarówno modele bardziej rekreacyjne, jak i przeznaczone na ambitne, zimowe ekspedycje.
Śpiwór to, czy mumia, o co tu chodzi?
Przede wszystkim o specjalnie zaprojektowany kształt śpiwora, który zwęża się ku dołowi, dopasowując do naturalnych kształtów ludzkiego ciała. Głowa otulona jest za pomocą mięciutkiego kaptura, a Ty śpisz po królewsku, niczym faraon. Tego typu śpiwory turystyczne typu mumia lepiej zatrzymują ciepło i z reguły są nieco lżejsze od swoich tradycyjnych odpowiedników w kształcie prostokąta. Te drugie śpiwory są z kolei idealne dla nocnych wiercipiętów, którzy lubią mieć dla siebie sporo przestrzeni. Kształt tzw. koperty sprawia jednak, że nagromadzone wewnątrz naszego ,,kokonu” ciepło szybciej ucieka na zewnątrz, przez co tego typu śpiwory polecane głównie na cieplejsze, letnie biwaki czy jako kołdry do domków campingowych.
Śpiwory turystyczne puchowe czy syntetyczne?
Te z naturalnym wypełnieniem są zwykle znacznie lżejsze i mają po złożeniu mniejsze wymiary. Z tego względu śpiwory z wypełnieniem naturalnym cieszą się ogromną popularnością wśród piechurów, którzy przemieszczając się z miejsca na miejsce, cały swój dobytek niosą w plecaku. Puch ma doskonałe zdolności do rozprężania się, a tym samym magazynowania powietrza, które jest z kolei najlepszym izolatorem. Nawet z pozoru cienki, lecz wykonany z wysokogatunkowego puchu i pierza śpiwór Marmot ogrzeje Cię lepiej, niż jego syntetyczny odpowiednik o tych samych gabarytach i wadze. To dlatego wybierając się na prawdziwie mroźne biwaki, Marmot śpiwory z wypełnieniem naturalnym cieszą się największym zaufaniem. Puch mimo, że nieco droższy, jest jednak znacznie trwalszy od swoich laboratoryjnych imitacji. Właściwie pielęgnowany śpiwór puchowy marmot posłuży Ci prze długie lata. Jeśli dysponujesz nieco mniejszym budżetem lub nie masz w planach ekstremalnych wypraw w góry wysokie, cieńszy śpiwór syntetyczny może okazać się dla Ciebie wyborem idealnym. Co ważne, tego typu wypełnienie jest również bardziej odporne na działanie wilgoci, zachowując po zamoczeniu sporą część swoich termoizolacyjnych właściwości. To dlatego śpiwór Marmot Trestles będzie świetnie sprawdzał się na nieco bardziej deszczowych wyprawach.
Śpiwory Marmot różnią się od siebie komfortem termicznym
W zależności od rodzaju i ilości wypełnienia swój śpiwór możesz zabrać zarówno na sierpniowy biwak nad jeziorem, jak i zimową wyprawę na Mont Blanc. Wszystko zależy bowiem od komfortu termicznego, określanego przez producentów na podstawie badań labolatoryjnych, przeprowadzanych w zróżnicowanych temperaturach przy pomocy manekinów, wyposażonych w czujniki ciepła. Śpiwory letnie z powodzeniem mogą być cieńsze, jednowarstwowe, również w kształcie prostokąta. Śpiwory zimowe są z reguły znacznie grubsze, zwykle mają kształt mumii oraz dużą ilość wypełnienia naturalnego, które sprawdza się najlepiej przy bardzo niskich temperaturach. Wyróżniamy także śpiwory w wersjach damskich oraz męskich. Śpiwory Marmot przeznaczone dla Pań mają nieco bardziej dopasowany do kobiecej anatomii kształt i więcej wypełnienia w miejscach, które u kobiet szczególnie narażone są na wychłodzenie, np. stopy. Niezależnie od tego jaki Marmot śpiwór wybierzesz, z pewnością nie będziesz zawiedziony.