Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług oraz działań marketingowych - zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. W toku przeglądania naszego portalu możemy gromadzić informacje pochodzące z twojego komputera (tzw. Profilowanie). Szczegółowe informacje, w tym o prawie sprzeciwu znajdziesz w Polityce Prywatności.
Śruby lodowe
- Marka
- Cena
- Kolor
Śruby lodowe to obowiązkowy element ekwipunku, który powinien znaleźć się w szpeju każdego kolekcjonera lodowych ścian. Ta forma aktywności, potrzebuje sprawdzonych rozwiązań, wytrzymałości oraz solidnego wykonania, aby w pełni dać bezpieczeństwo. Obecnie na rynku jest już wiele takich produktów. Firmy zajmujące się produkcją sprzętu wspinaczkowego posiadają w swojej ofercie śruby lodowe. W początkach historii wspinaczki, taki sprzęt był bardzo trudno dostępny, ale obecnie jest w czym wybierać. Producenci, tacy jak, Black Diamond, Petzl czy Grivel, jako czołówka na liście firm wspinaczkowych, posiadają w swojej ofercie różne modele śrub lodowych, z pośród których każdy wspinacz wybierze odpowiedni model dla swoich potrzeb. Jeśli natomiast jesteś fanem marki jak np.: Camp, Cassin, Climbing Technology, Salewa, to i oni nie zapomnieli o produktach dla „swoich” wspinaczy.
Śruba lodowa - na co zwrócić uwagę przy zakupie
Osoby uprawiające wspinaczkę lodową, czy wspinaczkę po lodospadach, powinni skupić się na wyborze śrub, które będą łatwe w rozkręcaniu i pozwolą pokonać wiele zlodowaciałych ścian. Każdy entuzjasta wspinaczki lodowej przy zakupie śrub powinien zwrócić uwagę na łatwość we wkręcaniu, ułożenie w szpejarce uprzęży czy na dodatkowym karabinku pomocniczym. Należy również zwróć uwagę na: wagę śruby, ilość zębów wgryzających się w lód czy łatwość usuwania lodu z wnętrza śruby. Jest także „umowny” podział śrub lodowych, to te z korbką i bez korbki. Śruby z korbką ułatwiają wkręcanie i wykręcanie z lodu, natomiast śruby bez korbki są przystosowane do pracy z dodatkową opcjonalną korbką. Czym różnią się te dwa typy śrub. Wagą. Różnica w wadze śrub z korbką a bez korbki jest dość znacząca. Są to dodatkowe gramy wiszące przy uprzęży.
Śruby lodowe znanych marek wspinaczkowych
Modelem znanej marki Petzl jest Laser. Produkowany jest w trzech rozmiarach 8 cm, 13 cm i 18 cm. To ultralekka śruba, która idealnie dopasuje się do wszelkiego typu działań alpinistycznych. Śruba ma stałą plakietkę z dwoma otworami: większy do wpięcia karabinka, oraz mniejszy do zamocowania korbki. Dzięki konstrukcji stalowego ostrza agresywnie ‘wgryza’ się w lód, co zapewnia wysoki komfort użytkowania. Wersja Laser Sonic marki Petzl to śruba z ruchomą plakietką, umożliwiającą wkręcanie śruby bez używania dodatkowej korbki. Śruba występuje w czterech rozmiarach: 10 cm, 13 cm, 17 cm i 21 cm. Posiada dwa otwory w różnych płaszczyznach, co daje możliwość wpięcia karabinka albo równolegle do płaszczyzny lodu albo prostopadle do powierzchni, w której osadzamy śrubę.
Marka Black Diamond przedstawia chyba najlepsze rozwiązanie, czyli śruby lodowe Express. Jej zaletą jest osiągnięty kompromis pomiędzy łatwością wkręcania, wagą, prostotą konstrukcji i ilością elementów, które mogą się zaczepiać przy uprzęży. Model ten produkowany jest w pięciu rozmiarach: 10 cm, 13 cm, 16 cm, 19 cm i 22 cm Różne długości, to różne kolory korbek, co pozwala na szybkie rozróżnienie długości. Ten model posiada rozkładaną korbkę. Można ją schować w plakietkę, dzięki temu nie zahacza się ani nie przeszkadza podczas wiszenia przy uprzęży. Po wkręceniu jej w ścianę lodową, korbkę można schować, wtedy nie zahacza ona o linę w trakcie wspinania.
Śruby lodowe, takich marek jak Black Diamond, model Express czy Petzl, model Laser Speed nie uznają kompromisów w kwestii bezpieczeństwa użytkowania. Rozwiązaniem wartym uwagi są śruby lodowe Salewa Quick Screw, o unikalnej konstrukcji łączącej śrubę lodową z ekspresem. Ta forma aktywności wymaga szczególnych rozwiązań, wytrzymałości i solidnego wykonania, dlatego produkty uznanych marek, są najlepszym wyborem dla wspinaczki lodowej.