Śruby lodowe to obowiązkowy element ekwipunku, który powinien znaleźć się w szpeju każdego kolekcjonera lodowych ścian. Ta forma aktywności, potrzebuje sprawdzonych rozwiązań, wytrzymałości oraz solidnego wykonania, aby w pełni dać bezpieczeństwo. Obecnie na rynku jest już wiele takich produktów. Firmy zajmujące się produkcją sprzętu wspinaczkowego posiadają w swojej ofercie śruby lodowe. W początkach historii wspinaczki, taki sprzęt był bardzo trudno dostępny, ale obecnie jest w czym wybierać. Producenci, tacy jak, Black Diamond, Petzl czy Grivel, jako czołówka na liście firm wspinaczkowych, posiadają w swojej ofercie różne modele śrub lodowych, z pośród których każdy wspinacz wybierze odpowiedni model dla swoich potrzeb. Jeśli natomiast jesteś fanem marki jak np.: Camp, Cassin, Climbing Technology, Salewa, to i oni nie zapomnieli o produktach dla „swoich” wspinaczy.
Śruba lodowa - na co zwrócić uwagę przy zakupie
Osoby uprawiające wspinaczkę lodową, czy wspinaczkę po lodospadach, powinni skupić się na wyborze śrub, które będą łatwe w rozkręcaniu i pozwolą pokonać wiele zlodowaciałych ścian. Każdy entuzjasta wspinaczki lodowej przy zakupie śrub powinien zwrócić uwagę na łatwość we wkręcaniu, ułożenie w szpejarce uprzęży czy na dodatkowym karabinku pomocniczym. Należy również zwróć uwagę na: wagę śruby, ilość zębów wgryzających się w lód czy łatwość usuwania lodu z wnętrza śruby. Jest także „umowny” podział śrub lodowych, to te z korbką i bez korbki. Śruby z korbką ułatwiają wkręcanie i wykręcanie z lodu, natomiast śruby bez korbki są przystosowane do pracy z dodatkową opcjonalną korbką. Czym różnią się te dwa typy śrub. Wagą. Różnica w wadze śrub z korbką a bez korbki jest dość znacząca. Są to dodatkowe gramy wiszące przy uprzęży.
Śruby lodowe znanych marek wspinaczkowych
Modelem znanej marki Petzl jest Laser. Produkowany jest w trzech rozmiarach 8 cm, 13 cm i 18 cm. To ultralekka śruba, która idealnie dopasuje się do wszelkiego typu działań alpinistycznych. Śruba ma stałą plakietkę z dwoma otworami: większy do wpięcia karabinka, oraz mniejszy do zamocowania korbki. Dzięki konstrukcji stalowego ostrza agresywnie ‘wgryza’ się w lód, co zapewnia wysoki komfort użytkowania. Wersja Laser Sonic marki Petzl to śruba z ruchomą plakietką, umożliwiającą wkręcanie śruby bez używania dodatkowej korbki. Śruba występuje w czterech rozmiarach: 10 cm, 13 cm, 17 cm i 21 cm. Posiada dwa otwory w różnych płaszczyznach, co daje możliwość wpięcia karabinka albo równolegle do płaszczyzny lodu albo prostopadle do powierzchni, w której osadzamy śrubę.
Marka Black Diamond przedstawia chyba najlepsze rozwiązanie, czyli śruby lodowe Express. Jej zaletą jest osiągnięty kompromis pomiędzy łatwością wkręcania, wagą, prostotą konstrukcji i ilością elementów, które mogą się zaczepiać przy uprzęży. Model ten produkowany jest w pięciu rozmiarach: 10 cm, 13 cm, 16 cm, 19 cm i 22 cm Różne długości, to różne kolory korbek, co pozwala na szybkie rozróżnienie długości. Ten model posiada rozkładaną korbkę. Można ją schować w plakietkę, dzięki temu nie zahacza się ani nie przeszkadza podczas wiszenia przy uprzęży. Po wkręceniu jej w ścianę lodową, korbkę można schować, wtedy nie zahacza ona o linę w trakcie wspinania.
Śruby lodowe, takich marek jak Black Diamond, model Express czy Petzl, model Laser Speed nie uznają kompromisów w kwestii bezpieczeństwa użytkowania.
Śruby lodowe Salewa
Rozwiązaniem wartym uwagi są śruby lodowe Salewa Quick Screw, o unikalnej konstrukcji łączącej śrubę lodową z ekspresem. Jest to śruba lodowa, która została nagrodzona w 2014 i 2015 roku odznaczeniami: Outdoor Industry Award 2014; ISPO Award 2015. Śruby do lodu Salewa dobrze sprawdzają się w czasie działań alpinistycznych. Model Quick Screw występuje w trzech rozmiarach (13,16 i 19 cm) i trzech wersjach kolorystycznych, które ułatwiają szybką identyfikację. Dzięki dużej główce, śrubę lodową Quick Screw można obsługiwać jedną ręką, co znacznie ułatwia manewry. Tak samo składana korbka jest duża i wygodna w obsłudze, ułatwiając wgryzienie się w lód. Producent zadbał, żeby śruba lodowa była ciągle wpięta do liny przy pomocy zintegrowanego ekspresu, dzięki czemu zmniejszamy ryzyko zgubienia sprzętu. Wkręt zabezpieczono osłoną, która chroni odzież przed rozdarciem oraz przed nieumyślnymi skaleczeniami. Śruby Salewy spełniają normy bezpieczeństwa, dając nam możliwość skupienia się na działaniu. W zależności od rozmiaru, śruby do lodu, nawet przy tych wszystkich ulepszeniach ważą od 180 do 210 gram, nie obciążając za mocno ekwipunku. Alpinizm, to forma aktywności wymagająca szczególnej rozwagi, wytrzymałości i solidnych, sprawdzonych sprzętów , dlatego produkty uznanych marek, są najlepszym wyborem dla wspinaczki lodowej.