Dział ‘Interwencje’ zawiera specjalistyczne produkty marki Petzl, które przydadzą się w różnych sytuacjach asekuracyjno – zjazdowych. Znajdują się wśród nich wytrzymałe rękawice Cordex chroniące ręce przed otarciami i odparzeniami, bloczek wyciągowy Fixe, przyrząd zaciskowy Ascension oraz wiele innych. To właśnie tutaj znajdziesz zarówno tradycyjne rolki zjazdowe, jak i te stworzone z myślą o przemieszczaniu się i ewakuacji wzdłuż liny kolejki linowej lub wyciągu. W ofercie dostępne są również tradycyjne rozwiązania, takie jak np. ósemka Petzl Huit. Warto zauważyć że “interwencje” to w najogólniejszym rozumieniu działania wykorzystujące w przeważającej mierze sprzęt używany przez wspinaczy i pracowników dostępu linowego, ale wykraczające poza standardową definicję wspinaczki. Możemy zaliczyć do nich wszelkiego rodzaju nieplanowane zjazdy (tzw. zjazdy awaryjne, np. na półwyblince), podchodzenie po linie czy udzielanie pomocy poszkodowanym. Sprzęt interwencyjny to więc sprzęt wspinaczkowy i sprzęt asekuracyjny stosowany często w nieplanowanych i podbramkowych sytuacjach.
Przyrządy zjazdowe w interwencjach
Zarówno podczas awaryjnych wycofów z górskich dróg, jak i udzielania pomocy poszkodowanym oraz innych działań na wysokości niezbędne są przyrządy zjazdowe. Dzięki nowoczesnym technologiom i opatentowanym rozwiązaniom producenci tego typu ekwipunku (jak Black Diamond, Petzl, DMM, Ocun, Climbing Technology czy Edelrid) sprawiają, że oferowane przez nich przyrządy oferują znacznie więcej funkcji, które wykorzystasz w różnych sytuacjach. Już posiadając klasyczny kubek wyposażony w dwa otwory na linę możesz nie tylko całkowicie bezpiecznie asekurować partnera w czasie prowadzenia zarówno sportowej i skalnej, jak i górskiej i wielowyciągowej drogi, ale także przystępować do bezpiecznych zjazdów. Dzięki wspomnianym dwóm otworom kubek umożliwi Ci także kontrolowane opuszczenie się na ziemię w sytuacji, gdy wspinałeś się np. na linie połówkowej, której obie żyły znajdą swoje miejsce w układzie. Wykorzystanie kubka wraz z odpowiednim węzłem blokującym zapewni Ci bezpieczny powrót w czasie załamania pogody i nieprzewidzianych sytuacji awaryjnych. Co ważne, funkcję zjazdów i opuszczania partnera umożliwiają także nowoczesne przyrządy automatyczne jak kultowe już GriGri od firmy Petzl. Pamiętaj jednak, że ich bardziej skomplikowana budowa jest również bardziej “restrykcyjna” jeśli chodzi o rodzaj i średnicę liny niezbędną do płynnej pracy. Automaty mogą okazać się dobrym wyborem w parach wspinaczkowych z dużą różnicą wagi i u osób pragnących zabezpieczyć się przed przypadkowym wysunięciem się liny z dłoni w czasie dynamicznego szarpnięcia, a niezależnie od wybranego przyrządu, dla bezpiecznej operacji niezbędne są certyfikowane uprzęże asekuracyjne (np. uprzęże wspinaczkowe).
Sprzęt asekuracyjny
Ratownicy oraz pracownicy z zakresu dostępu linowego w przypadku interwencji będą bazować na nieco innych rozwiązaniach, niż radzący sobie w podbramkowych sytuacjach wspinacze w outdoorze. Wykorzystywany przez nich sprzęt asekuracyjny projektowany i produkowany jest z myślą o przeznaczeniu przemysłowym lub ratunkowym i można zaliczyć do niego między innymi zestawy do wyciągania wyposażone w samoblokujące systemy, pozwalające na bezpieczne holowanie i opuszczanie poszkodowanego. To także uniwersalne przyrządy zaciskowe, dzięki którym podejdziesz po linie lub zbudujesz układ wyciągowy (ma je w swojej ofercie np. marka Climbing Technology), a także komplety obejmujące pełną uprząż z szelkami, odpowiedni przyrząd asekuracyjny i lonżę.