Karabinki Edelrid to sprawdzonej jakości szpej, na którym możesz polegać w każdej wertykalnej sytuacji. Na ścianie walczysz o swoje cele, przeżywasz wspaniałe, niezapomniane przygody, ale w tym w wszystkim nie możesz zapominać o swoim bezpieczeństwie. Wybieraj wyłącznie sprzęt od renomowanych, sprawdzonych marek. Wszystkie karabinki wspinaczkowe tego producenta posiadają międzynarodowe atesty i certyfikaty, świadczące o ich sprawdzonej wytrzymałości. Używaj ich zgodnie z przeznaczeniem i starannie o nie dbaj, a będą Ci służyć przez wiele, wspinaczkowych sezonów.
Karabinek wspinaczkowy Edelird – jak wybrać odpowiedni dla siebie?
Przed tym dylematem staje większość początkujących wspinaczy z wyjątkiem tych, których pasją jest bouldering. Właściwie wybrany zestaw karabinków pozwoli Ci swobodnie i bezpiecznie wykonywać wszelkie manewry na ścianie. Swój sprzęt dobieraj przede wszystkim zgodnie z jego przeznaczeniem, określanym przez producenta. Redukcja wagi sprzętu oraz nowoczesne rozwiązania techniczne przyczyniły się bowiem do jego większej specyfikacji. Karabinek asymetryczny D-kształtny najczęściej używany jest do budowy ekspresów górskich. Dwa karabinki tego typu łączysz wtedy taśmą dyneema. Można je również stosować do heksów, friendów i kości na drogach wielowyciągowych. Kolejną ważną kwestią w przypadku tego szpeju jest zwrócenie uwagi na rodzaj zamka. Karabinek wspinaczkowy o zamku giętym ułatwia wpinanie weń liny, dlatego często używany jest w ekspresach, właśnie do tego celu. Z kolei zamek prosty świetnie sprawdza się do wpinania karabinka w przelot, dlatego aby nieco ułatwić sobie wertykalne poczynania warto zwrócić uwagę na wszystkie elementy budowy karabinka Edelrid. Jeśli kompletujesz sprzęt na wyjazd obfitujący w wielowyciągi, bardzo duże znaczenie będzie dla Ciebie miała waga zabieranego sprzętu. Dobrze, aby był on jak najlżejszy, ponieważ i tak musisz zabrać na ścianę sporą jego ilość. Lżejszy zdecydowanie będzie karabińczyk wspinaczkowy z zamkiem drucianym, równie wytrzymałym i niezawodnym jak ten klasyczny. Dodatkowym jego atutem jest mniejsza podatność na zamarzanie, dlatego często zabierany jest na wyprawy zimowe i wspinaczkę w lodzie.
Karabinek Edelrid stworzony do asekuracji i zjazdów
Ma on kształt gruszki i charakteryzuje się dużym prześwitem. Kolejną specyficzną dla niego cechą jest zamek, który może być zakręcany, bądź zamykany automatycznie na zasadach mechanizmów Twist-lock, zapadkowych lub magnetycznych. Tego typu karabinek to inaczej HMS i jest tak wszechstronny, że powinien znaleźć się na wyposażeniu każdego wspinacza. To rodzaj szpeju osobistego, dlatego warto dostosować go do własnych upodobań. Najstarszym i zarazem najtańszym rodzajem zamknięcia zamka, jakie może w nim występować, to klasyczny mechanizm zakręcany. Sprawdzi się on doskonale zarówno u początkujących, jak i bardziej zaawansowanych wspinaczy. Pozostałe mechanizmy warto przetestować i sprawdzić, który z nich najbardziej Ci odpowiada. Jeśli planujesz zimowy wspin sprawdź, czy mechanizm zamykający zamek łatwo obsługuje się w rękawiczkach. Podczas asekuracji na wędkę lub z dołem uprząż wspinaczkowa, a konkretnie jej łącznik jest miejscem, w które zaczepiamy HMS, do którego z kolei wpinamy nasz przyrząd asekuracyjny np. klasyczny kubek. Karabinek w kształcie gruszki przyda się również podczas zjazdów, a także w punktach centralnych na górskich wielowyciągach. Szpej od Edelrid to gwarancja najwyższej jakości i poczucie bezpieczeństwa podczas wszelkich odważnych projektów wspinaczkowych.