Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług oraz działań marketingowych - zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. W toku przeglądania naszego portalu możemy gromadzić informacje pochodzące z twojego komputera (tzw. Profilowanie). Szczegółowe informacje, w tym o prawie sprzeciwu znajdziesz w Polityce Prywatności.
Crashpady
Crashpad to ważny element asekuracyjny przeznaczony do wspinaczki zwanej „bouldering”. To nic innego jak specjalnie skonstruowany materac. Jego zadaniem jest zamortyzowanie upadku wspinacza po odpadnięciu od ściany. Taki materac jest często przenoszony, dlatego ważnym elementem konstrukcyjnym są wszyte pasy ramienne, które dają możliwość przemieszania się z materacem.
Z czego zrobiony jest Crash Pad
Dla odpowiedniej amortyzacji upadającego, ważne jest wypełnienie takiego crashpada. Jego „wnętrze” wykonane jest z pianki o dwóch różnych gęstościach, zapewniając świetną amortyzację każdego upadku. Ważnym elementem konstrukcyjnym jest również materiał zewnętrzny. Jest mocny, odporny na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, jak przetarcia, rozdarcia, na co taki materac jest narażony podczas przenoszenia i użytkowania na różnych nawierzchniach. Materiał zewnętrzny to poliester ripstop z powłoką PU, czyli bardzo odporna tkanina. Każdy crash pad wyposażony jest w klamry, które trzymają materac w wersji złożonej oraz jest szybki w obsłudze. Wystarczy ich rozpięcie i materac jest gotowy do użytku.Taki crashpad oferuje różne powierzchnie użytkowe, od mniejszych po większe.
Marka Black Diamond ma w swojej ofercie bardzo popularny model Drop Zone. Ten chrash pad to ultra lekka i miękka pianka, która doskonale amortyzuje każdy upadek. Boczne klapy, pozwalają na spięcie materaca jak plecak. Dzięki takiej konstrukcji, można założyć go na plecy i wygodnie przenosić pod kolejne skalne miejsce wspinaczki.
Crashpad jest podstawowym wyposażeniem boulderowca
Bouldering to rodzaj wspinaczki bardziej sportowej i wyczynowej. Bouldering, to „głazowanie". To wspinaczka często po wolnostojących blokach skalnych bez asekuracji. Czysto sportowy charakter takiego rodzaju wspinaczki wiąże się najczęściej z niekontrolowanymi odpadnięciami od skały, dlatego właśnie w tym rodzaju wspinania crash pady są nieodzownym jego elementem. To zajęcie towarzyskie, dlatego przy pokonywaniu mocnych przewieszek, gdzie podłoże jest dość nierówne, wtedy przyda się pomoc partnera tzw. „spotera”, który będzie asystował każdej naszej wspinaczce, w kontrolowaniu lotu, zabezpieczając górną część ciała przed bezpośrednim uderzeniem o ziemię. Bouldering jest formą wspinaczki, na którą składają się tzw. przechwyty. Przechwyty, czyli niewielkiej ilości trudne ruchy. Ten rodzaj wspinaczki wymaga dużej ilości siły, która pozwoli wejść na swój najwyższy poziom w krótkim czasie. Coraz popularniejsze jest trenowanie, czyli bouldering na sztucznej ścianie wspinaczkowej. Bardzo popularne w Europie rejony boulderowe to podparyskie Fontainebleau, Magic Woods w Szwajcarii czy Pick Districk w UK.
Wspinaczka solowa, czyli bez liny, jest ekstremalną odmianą boulderingu. Jest to „sport” dla najbardziej doświadczonych i odważnych. Boulderowanie daje możliwość niezależności i ćwiczeń samemu, bez asekuracji liny. Trening na ścianie boulderowej daje mięśnie i ogromną siłę, zwiększając ogólną wytrzymałość i wydolność organizmu. Do boulderowania nie jest potrzebny tak naprawdę „wielki” sprzęt wspinaczkowy, wystarczą buty, worek na magnezję oraz magnezja i można zacząć wspinaczkę po ułożonych drogach. Magnezja wspinaczkowa, czyli biała odwaga, to hydroksowęglan magnezu, nieorganiczny związek chemiczny, którego każdy entuzjasta pionu zna w postaci białego proszku. Właściwościami magnezji są: dobre zapobieganie poceniu się oraz zwiększenie tarcia. Natomiast woreczek na magnezję, służy do przechowywania magnezji ale i wyrażania Ciebie. Najczęściej w formie walców lub gruszkowatych kształtów o wymiarach około 15cm*15cm*10cm. Jego rozmiar powinien być na tyle dobrany do użytkującego, by dobrze mieściła się do niego dłoń. Crashpady Black Diamond różnić się mogą grubością, konstrukcją oraz oczywiście powierzchnią roboczą, ale są nieodzownie związane z boulderingiem. ;