Namioty turystyczne
Namioty turystyczne
Dział namiotów turystycznych sklepu Skalnik to szeroka oferta, wielu producentów oraz różne modele. Namiot turystyczny to własna baza noclegowa, bez względu na czas i miejsce. Czy to kemping, biwak pod skałami, czy nocleg na trasie podczas trekkingu, zawsze jest z nami namiot. Dla wielu turystów namiot turystyczny to drugi dom. Ze względu na specyfikę użytkowania, można wyodrębnić kilka ich grup. Namioty turystyczne „trekkingowe” muszą być małe i lekkie, ponieważ są przenoszone na plecach podczas przemieszczania się z miejsca na miejsce. Taki namiot zapewnia komfort podczas użytkowania go przez wiele nocy. Lekkie namioty turystyczne, to minimalna powierzchnia spania, mała waga i niewielkie wymiary po złożeniu. Będzie to więc doskonała propozycja dla osób zainteresowanych ekwipunkiem ultralight. Kolekcja większych namiotów turystycznych, czyli kempingowych, sprawdzą się podczas dłuższego czasu postoju. Nie są lekkie, ale za to komfortowe i przestronne. Do nich należą również namioty rodzinne. To opcja dla wielu osób. Ich wadą jest waga, a zaletą komfort podczas użytkowania. Są wysokie, dlatego można w nich stanąć. I ostatnią grupą to namioty wyprawowe. Spełniają wygórowane wymagania na przykład podczas himalajskiej zimy. Gdy decydujemy się na wyprawę w kilka osób to większy namiot może się okazać strzałem w dziesiątkę. Bez problemu podzielimy ciężar z kompanami w podróży. Jedna osoba może nieść stelaż, inna na przykład podłogę a ktoś inny poszycie.
Namioty turystyczne - którą konstrukcję wybrać
Namioty turystyczne to różne konstrukcje. Jednym z najbardziej popularnym na rynku jest lekki namiot typu iglo. Taka konstrukcja to dwa krzyżujące się na szczycie maszty. Takie namioty biwakowe maksymalnie zmieszczą cztery osoby. Ich największą zaletą jest właśnie ta samonośna konstrukcja. To bardzo uniwersalny namiot, który można rozbić wszędzie, chociażby na podłożu, gdzie mamy niewiele miejsca i możliwości solidnego zamocowania odciągów. Ich wadą jest ilość miejsca, którego jest niewiele. Czasem posiadają też trzeci maszt, który daje przedsionek. Innym typem konstrukcyjnym są namioty tunelowe. Tworzą go od dwóch do czterech równolegle ułożonych masztów. Ich rozmiar może być różny. Są lekkie namioty jednoosobowe a nawet wieloosobowe namioty wyprawowe. Dają większą przestrzeń niż namioty typu iglo. To namiot łatwy do rozbicia, ale ich wadą jest konieczność napinania konstrukcji, co w skalistym lub zbyt miękkim podłożu może być problemem. Są też namioty skonstruowane z trzech do sześciu wielokrotnie krzyżujących się masztów które dają kształt zbliżony do półkuli. Takie namioty świetnie sprawdzają się jako baza zimowych wypraw w góry wysokie oraz podczas silnych wiatrów. To konstrukcja samonośna, która dominuje w przypadku namiotów turystycznych, zwłaszcza jeżeli bierzemy pod uwagę modele wieloosobowe. Nasz wybór w kwestii konstrukcji namiotu musi być uzależniony od terenu w jakim planujemy używać opisywanego przedmiotu. Dodatkowo warto żebyśmy sprecyzowali swoje oczekiwania. Czy chcemy móc swobodnie stać w pozycji wyprostowanej? A może bardziej nam zależy na niskiej wadze namiotu oraz na tym, żeby zajmował jak najmniej miejsca.
Materiały stosowane w produkcji namiotów
Ważnym elementem całej konstrukcji namiotu turystycznego jest to z jakich materiałów jest zrobiony. Większość oferowanych na rynku namiotów turystycznych składa się namiotu wewnętrznego i tropiku. Tropik powinien być odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie promieniu UV. Właściwości materiału z jakiego jest wykonany powinien umożliwiać szybkie skraplanie się wody. Najczęściej to poliester i silikonowany poliamid. Poliester to materiał odporniejszy na działanie promieni UV, nie rozciąga się też pod wpływem wilgoci. Natomiast silikonowany poliamid ma mniejsze tendencje do uszkodzeń i jest trochę lżejszy. Najważniejsza cecha tropiku to wodoodporność. Według normy DIN minimalna wodoodponość to 1500 mm słupa wody. Bardzo zaawansowane modele posiadają tropik z membrany Gore-Tex. Lepsze modele to nawet po 5000 czy 10 000 mm. Namiot wewnętrzny powinien być przewiewny, uszyty z poliestru lub poliamidu. Podłoga musi być odporna na ścieranie oraz nieprzemakalna. Wodoszczelność zgodnie z normą to minimum 2000 mm. Większość modeli charakteryzuje się wodoszczelnością ok. 5000 – 10 000 mm. Szkielet namiotu to maszty wykonane z włókna szklanego albo aluminium. I ostatni, element mocujący linki w podłożu napinając sam namiot, czyli śledzie. Najczęściej są one zrobione ze stali albo aluminium. Rzadziej z tytanu. Śledzie ze stali są ciężkie i stabilne, a aluminiowe lekkie, ale dając również odpowiednią stabilność. Odmiany tytanowe stosujemy zwykle w ultralekkich namiotach, gdy naszym priorytetem jest niska waga Namiot turystyczny to idealny wybór do typowych wielodniowych wycieczek zarówno w terenie górskim, jak i nizinnym.
W ofercie sklepu Skalnik znajdziemy bez problemu namioty ekspedycyjne jednoosobowe i dwuosobowe, turystyczne namioty trzyosobowe i czteroosobowe oraz rodzinne namioty pięcioosobowe i sześcioosobowe. Kupując namiot wieloosobowy mamy do wyboru wiele różnych modeli znanych producentów takich jak Naturehike, MSR, Camp czy Coleman.