Sprzęt wspinaczkowy

Sprzęt wspinaczkowy to kategoria, w której odnajdziecie wszystko co będzie potrzebne do przygody ze wspinaniem. Ilość sprzętu wspinaczkowego na początek może być minimalna, ale też w czasie coraz większego zaawansowania w tym sporcie bardzo szybko rośnie. W tej kategorii znajdziesz sprzęt do wspinaczki i prac wysokościowych, taki jak kaski, uprzęże, karabinki, ekspresy czy liny.
Sportowe wspinanie wymaga odpowiedniego ekwipunku
Ważnym elementem wyposażenia są buty do wspinaczki. Na rynku jest wielu producentów tego typu obuwia. Podstawą wyboru takich butów jest ich rozmiar. Powinien być nieznacznie mniejszy od tych noszonych na co dzień. Podział butów wspinaczkowych jest następujący: baletki (wsuwane), na rzepy oraz na sznurówki. Na panel czy bouldering w skałach, najbardziej wygodne będą buty na rzepy bądź proste baletki, gdyż ułatwi to częste zakładanie i zdejmowanie. Do wspinaczki skałkowej i tradycyjnej, wymagającej dobrego stania przez dłuższy czas, będą odpowiednie buty wiązane i na rzepy. Przy zakupie trzeba brać pod uwagę, że niektóre marki od razu pomniejszają rozmiarówkę, więc praktycznie każde takie buty trzeba mierzyć.
Oprócz butów, elementem niezbędnym jest woreczek na magnezję. Magnezją to proszek/płyn, który pomaga trzymać się na chwytach wspinaczkowych. Magnezja dostępna jest w trzech formach, w proszku, w kulkach lub w płynie(w butelce).
Uprząż wspinaczkowa – niezbędna do wspinania z liną
Kolejnym elementem wyposażenia wspinacza jest uprząż. Na rynku znajdują się uprzęże biodrowe, uprzęże piersiowe i kompletne uprzęże. Najbardziej popularnym rodzajem tego sprzętu jest uprząż biodrowa. Będzie idealnym wyborem do wspinaczki na sztucznych ściankach, w skałkach czy w górach. Do uprzęży będzie potrzebny karabinek HMS oraz przyrząd asekuracyjny. W skalnik.pl największą popularnością cieszą się uprzęże Petzl oraz Black Diamond.
Na wyjazd w skały przyda się też lina wspinaczkowa
Lina to element zdecydowanie najdroższy z całego sprzętu wspinaczkowego. Liny dzielą się na pojedyncze, czyli dynamiczne i połówkowe, czyli podwójne. Używane głównie do prowadzenia w skałach i coraz częściej stosowane w górach. Ich grubość to od 8 mm do 10,5 mm. Te najcieńsze są przeznaczone dla profesjonalistów na trudne sportowe drogi. W skałkach typową grubością lin jest 9,6-10,2 mm. Typowa długość liny to 60 metrów. Liny połówkowe używane są głównie na drogach wielowyciągowych w górach. Połówki to zazwyczaj średnica 8-9 mm. Jej standardowa długość, jednej żyły to 60 metrów. Występują też liny bliźniacze, czyli lekkie liny połówkowe do wspinania np. w lodzie. Liny statyczne służące głównie do uprawiania taternictwa jaskiniowego, prac wysokościowych, wspinania na wędkę oraz wszelkiego rodzaju linki pomocnicze służące do transportu, tworzenia repsznurów i tysiąca innych rzeczy we wspinaniu. Warto też zaopatrzyć się w płachtę na linę.
Sprzęt wspinaczkowy to także karabinek i przyrząd asekuracyjny
Przyda się też karabinek. Jako przyrząd asekuracyjny używany jest wraz z przyrządem zjazdowym (np. ósemką) do asekuracji przy wspinaczce na wędkę jak i "z dołem". Niezastąpiony przyrząd przy zjazdach, czyli ósemka lub kubek. Służy też do asekuracji "z dołem" i "na wędkę". I ostatni małe dwa karabinki połączone taśmą czyli ekspres.
Kask wspinaczkowy – ochrona głowy
Warto też mieć również kask wspinaczkowy, który zapewni bezpieczeństwo. Kask wspinaczkowy to element zabezpieczający głowę każdego wspinacza w górach, podczas chodzenia po via ferratach, czy wspinania w skałkach na drogach tradycyjnych. Kask to ochrona przed spadającymi przedmiotami jak np. kamienie czy uderzeniem o twardą powierzchnię. Idealny kask jest lekki, wytrzymały i przewiewny. Kask hybrydowy jest najbardziej uniwersalnym wyborem. Jest lekki i wytrzymały, dzięki czemu sprawdzi się w górach, jak i podczas transportu. Innym rozwiązaniem jest kask piankowy. Jest idealny do każdego rodzaju wspinania. Kaski piankowe są lekkie, ale mniej wytrzymałe niż te kaski hybrydowe. Z naszej oferty warto zwrócić uwagę na kaski wspinaczkowe Climbing Technology, Petzl czy Black Diamond.
To wszystko co potrzebne jest do sztuki pokonywania pionu jest dokładnie tutaj. Uprzęże, kaski, przyrządy oraz karabinki i ekspresy to postawa rozpoczęcia przygody wspinaczkowej.
- Sprzęt wspinaczkowy 8B-
- Sprzęt wspinaczkowy ALIEN CAMS
- Sprzęt wspinaczkowy ARCTERYX
- Sprzęt wspinaczkowy AV
- Sprzęt wspinaczkowy BEAL
- Sprzęt wspinaczkowy BEASTMAKER
- Sprzęt wspinaczkowy BLACK DIAMOND
- Sprzęt wspinaczkowy CAMP
- Sprzęt wspinaczkowy CLIMBING TECHNOLOGY
- Sprzęt wspinaczkowy CRAFTY CLIMBING
- Sprzęt wspinaczkowy DMM
- Sprzęt wspinaczkowy E9
- Sprzęt wspinaczkowy EDELRID
- Sprzęt wspinaczkowy EDELWEISS
- Sprzęt wspinaczkowy EXPLORER
- Sprzęt wspinaczkowy FIXE CLIMBING
- Sprzęt wspinaczkowy GIBBON SLACKLINES
- Sprzęt wspinaczkowy GRIVEL
- Sprzęt wspinaczkowy ISC
- Sprzęt wspinaczkowy JECH
- Sprzęt wspinaczkowy KASK
- Sprzęt wspinaczkowy KMZ
- Sprzęt wspinaczkowy KONG
- Sprzęt wspinaczkowy KRATOS SAFETY
- Sprzęt wspinaczkowy MAILLON RAPIDE
- Sprzęt wspinaczkowy MAX CLIMBING
- Sprzęt wspinaczkowy MILO
- Sprzęt wspinaczkowy MTDE
- Sprzęt wspinaczkowy OCUN
- Sprzęt wspinaczkowy PETZL
- Sprzęt wspinaczkowy PROTEKT
- Sprzęt wspinaczkowy ROCK EMPIRE
- Sprzęt wspinaczkowy SALEWA
- Sprzęt wspinaczkowy SINGING ROCK
- Sprzęt wspinaczkowy SKYLOTEC
- Sprzęt wspinaczkowy TENDON
- Sprzęt wspinaczkowy TEUFELBERGER
- Sprzęt wspinaczkowy VI.6+
- Sprzęt wspinaczkowy WILD COUNTRY
- Sprzęt wspinaczkowy WOREKTRANSPORTOWY