ROCA
Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.
Historia hiszpańskiej marki ROCA sięga 1891 roku. Marka przez wiele lat zdobyła doświadczenie w produkcji lin, linek pomocniczych, pętli oraz uprzęży, co zaowocowało wieloma innowacjami we wszystkich dziedzinach sportu związanych z górami i skałami. Roca jako jedna z pierwszych firm mogła pochwalić się produktami spełniającymi standardy UIAA (Międzynarodowej Unii Organizacji Alpinistycznych). Przez ponad 120 lat istnienia, firma cały czas poszukuje rewolucyjnych rozwiązań, nowych technologii, oraz innowacyjnych materiałów, jak na przykład włókna aramidowe. Liny Roca do dziś cieszą się popularnością wśród miłośników wspinaczki w skałkach oraz sztucznej ścianie.
Liny Roca różnią się pod względem średnicy, długości oraz parametrów. Są dwa rodzaje lin. Jedną z nich są liny dynamiczne Roca. Każda lina powinna posiadać atest UIAA.
Marka posiada w swojej ofercie liny pojedyncze, liny podwójne lub bliźniacze.
Liny pojedyncze mają średnicę od 9,4 do 11 mm. Standardowa lina do wspinaczki w skałkach ma średnicę od 10,5 do 11 mm. Ważnym parametrem określającym wytrzymałość liny jest ilość odpadnięć (ilość rwań). Innym istotnym parametrem jest tzw. siła graniczna.
Im jest ona mniejsza tym mniejsze siły będą działały na wspinacza oraz na cały układ asekuracyjny podczas odpadnięcia, a z drugiej strony lina będzie się bardziej rozciągała, przez co zwiększa się możliwość uderzenia o ziemię lub o wystające skały.
Liny połówkowe (podwójne) mają mniejszą średnicę od ok. 8 do 9 mm. Stosuje się je przede wszystkim do wspinaczki w górach. Lina połówkowa umożliwia również dłuższe zjazdy, co nie jest bez znaczenia przy wspinaniu w górach.
Liny bliźniacze są już bardzo rzadko spotykane. Tych lin używa się parami, jak liny połówkowe. Podstawową różnicą pomiędzy liną bliźniaczą a podwójną jest to, iż nie wolno ich rozdzielać, w przeciwieństwie do lin połówkowych.
Marka oferuje również liny statyczne Roca. Używane są one m.in. w speleologii oraz ratownictwie. Liny te nie rozciągają się pod obciążeniem, co pomaga w np. podchodzeniu po niej z zastosowaniem odpowiednich przyrządów. Lin tych nie wolno używać do wspinaczki z dolną asekuracją.
Każdy rodzaj liny posiada osobny symbol znajdujący się taśmie, którą oklejone są jej końcówki.
Należy pamiętać o kilku ważnych zasadach dotyczących lin wspinaczkowych.
Należy regularnie sprawdzać stan liny, czy nie jest uszkodzona, co pozwala na jej bezpieczne używanie. Trzeba dbać o jej czystość. Liny można prać w letniej wodzie z mydłem. Wyjątkiem są liny impregnowane. Można prać linę ręcznie lub w pralce bębnowej. Po wypraniu linę płucze się kilkakrotnie w czystej wodzie. Ważnym etapem jest suszenie. Należy linę suszyć w miejscu zacienionym i przewiewnym. Linę należy przechowywać suchą, zwiniętą bez węzłów, w zacienionym i przewiewnym miejscu
Linę należy wymieniać zgodnie z instrukcją producenta. Uderzona przez spadający kamień lina, może ulec uszkodzeniu. Jeśli rdzeń liny został uszkodzony i jest to niewidoczne można to rozpoznać po tym, że będzie się ona w tym miejscu bardziej niż zwykle załamywać. Uszkodzeniu może ulec też koszulka liny np. na ostrej krawędzi skalnej. Jeśli lina uszkodzi się na jednym z końców, można ją po prostu obciąć, co spowoduje jej skrócenie. Każde uszkodzenie części środkowej liny, jest równoznaczne z wycofaniem jej z użytkowania. Liny Roca odpowiadają za bezpieczeństwo każdego wspinacza, dlatego trzeba o nią odpowiednio dbać.
Marka Roca należy do wiodących i najbardziej renomowanych producentów lin od wielu lat. Liny Roca to wyroby w naszym kraju najbardziej znane i dostępne.