Oświetlenie turystyczne
Najlepsze latarki czołowe
Nie sposób wyobrazić sobie świata bez światła. Także w outdoorze światło pełni ogromną rolę. Dziś latarki czołówki to podstawowy element wyposażenia każdego turysty. Wspinaczka, alpinizm, biegi terenowe i inne aktywności w terenie wymagają oświetlania sobie drogi po zmroku. Prawie nikt nie chodzi dziś po szlaku z tradycyjną latarką w ręce. Ustąpiły one miejsca latarkom czołowym. W tej kategorii znajdziesz dobre czołówki najlepszych marek. Czołówki Petzl, Silva, Black Diamond pozwalają przez wiele lat cieszyć się świetnej jakości światłem podczas przygód. Dobra latarka czołowa przyda się każdemu. Na szlaku, podczas biwaku, nawet na kempingu z rodziną docenisz jej praktyczność. Zwykłe żarówki zastąpiły już jakiś czas temu lekkie i wydajne diody LED. Nowe technologie sprawiły, że mocne czołówki stały się lekkie, uzyskały kompaktowe rozmiary i świetną wydajność światła. Producenci najlepszych lampek, na przykład marka Petzl, wciąż pracują nad poprawą jakości światła i doskonaleniem swoich produktów. Prezentowane w tej kategorii modele różnią się między sobą funkcjami i mocą świecenia. Czołówki można rozróżnić również na modele posiadające tylko jedną białą diodę lub modele z kilkoma diodami. Na przykład czołówka Storm marki Black Diamond wyposażony jest w diody białe i czerwone. Odmienny może być także sposób osadzania reflektora, który najczęściej umieszczany na zawiasach lub zębatce. Zasobnik z bateriami umieszczony może być tuż za źródłem światła, albo jako oddzielny pojemnik. Różnice w budowie czołówek wpływają na funkcjonalność latarek ledowych zakładanych na głowę. Praktyczną funkcją stosowaną w niektórych modelach jest blokada przed przypadkowym włączeniem się czołówki podczas transportowania. Takim patentem może poszczycić się czołówka Black Diamond model Spot. Przy wyborze czołówki zwróć uwagę na jej szczelność. Szczelna lampka to pewność, że w deszczu i śniegu nie zostaniesz nagle bez źródła światła. W dziale „oświetlenie” znajdziesz topowe modele Petzla: Tikka, Tikina, Tikka Plus i Nao oraz przemysłowe czołówki z serii Pixa. Bestsellerami są również czołówki marki Black Diamond. Wśród nich warto wyróżnić Spot, Storm i Cosmo. Jednak outdoorowe oświetlenie to nie tylko lampki osobiste, które zakłada się na głowę.
Latarka czołowa - uwolnij ręce
Na górskim szlaku, podczas powrotów ze szczytu i zejść do schroniska, ale także w przypadku kończenia pełnego wrażeń dnia wspinaczkowego po zmroku - nie ma mowy o trzymaniu latarki w ręku. Wie to każdy, kto miał już wcześniej do czynienia z outdoorem i nic w tym dziwnego. Latarka czołowa pozwoli Ci nie tylko uwolnić dłonie, by stanowiły dla Ciebie dodatkowe podparcie w trudniejszym, skalnym terenie, ale także umożliwi Ci chwycenie w nie innych rzeczy które musisz zabrać ze sobą (o czym wiedzą doskonale chociażby wiecznie obładowani wspinacze noszący często oddzielną torbę z liną). Odpowiednio założona i ustawiona czołówka pomoże ponadto równomiernie oświetlać drogę przed Tobą, a snop jej światła będzie “podążał” za każdym odwróceniem głowy. Latarki czołowe topowych marek, które zebraliśmy w tej kategorii pozwalają na ustawienie intensywności świecenia w zależności od panujących na zewnątrz warunków, a nierzadko także na korzystanie z trybu migania, który przyda się, gdy będziesz chciał zaznaczyć swoją pozycję w oczekiwaniu na partnera lub pomoc. Wiele modeli zasilanych jest bateryjnie, choć równie dużo wyposażono w akumulatory i oba te rozwiązania mają swoje zalety oraz zagorzałych zwolenników. Co ważne, współcześnie projektowane latarki czołowe są lekkie, kompaktowe i nie ciążą na głowie, a ich elastyczne paski pozwalają na wygodną regulację niezależnie od Twoich gabarytów ani tego, czy masz na sobie czapkę lub kask.
Nieocenione na kempingu lampy turystyczne
Na kempingu i w bazie przydatne są lampy turystyczne. Marki Primus i Campingaz oferują wiele ciekawych modeli. Turystyczne lampy mogą być elektryczne lub gazowe. W Skalniku znajdziesz tylko takie lampy, które zapewniają maksymalną ilość światła w stosunku do zużytej energii, zapewniając tym samym możliwie najbardziej ekonomiczną pracę, a także umożliwiając wybór zasilania. Lampa turystyczna może być zasilana bateryjnie, akumulatorowo, a nierzadko także przez port USB; modele oferowane w każdym sezonie przez producentów “prześcigają się” niemal w funkcjonalności, oferując mnogość trybów świecenia, natężenia światła, a nawet jego barwy - tak, by zależnie od okoliczności móc zapewnić Ci najbardziej optymalne oświetlenie: inne, gdy znajdujesz się wraz z pozostałymi turystami na kempingu, inne, gdy przebywasz samotnie w środku lasu. Dobrym rozwiązaniem na outdoorowe przygody zawsze jest także lampa do namiotu przystosowana do podwieszenia pod jego sklepieniem (a więc i odpowiednio lekka), która pozwoli Ci na bardziej komfortowe wejście do śpiwora i łatwiejsze organizowanie przestrzeni wokół Ciebie.
Latarki ręczne na podbramkowe sytuacje
Choć mogłoby się wydawać, że w świecie outdooru latarka ręczna nie ma racji bytu, nie do końca tak jest. To dobre rozwiązanie na pokonywanie niewielkich odległości na kempingu, ale także akcesorium, które warto mieć przy sobie w plecaku, wozić w samochodzie i trzymać w domu - we wszystkich miejscach, w których użycie czołówki nie będzie Twoim pierwszym pomysłem. Latarki ręczne projektowane przez najlepszych producentów zajmujących się survivalem czy górami zaskoczą Cię przy tym swoją funkcjonalnością; są o wiele trwalsze, niż standardowe modele, a przy tym lekkie, bardziej wytrzymałe i tak, jak ich odpowiedniki do noszenia na głowie - często oferujące wiele trybów pracy.
Na tym nie koniec. Ważne może okazać się także awaryjne oświetlenie w postaci chemicznego światła Lifesystems. „Oświetlenie” to także dział mieszczący akcesoria do czołówek i lamp. Pokrowce na czołówki, klosz do lampy gazowej Primus, akumulatory do czołówek znalazły tutaj swoje miejsce. Tu szukaj wiodących marek outdoorowych produkujących oświetlenie i produktów w postaci czołówek, lamp ledowych, latarek LED i gazowego oświetlenia.