Torby turystyczne
Torby podróżne
Podróż nie zawsze wiąże się z zakładaniem ciężkich, trekkingowych butów, wybieraniu odpowiedniego ekwipunku i planowania idealnej trasy w taki sposób, by widoki stanowiły nagrodę. Zdarza się też tak, że nasze podróże mają bardziej utylitarny charakter. Czasami trzeba po prostu przenieść część ciężkiego ekwipunku od punktu A do punktu B. Choć oczywiście zachęcamy do tego by celebrować każde wyjście z domu, to czasem trudno jest to zrobić. Dobrym przykładem tego typu sytuacji jest przejazd taksówką między centrum konferencyjnym, a lotniskiem o godzinie 5 rano w sobotę. W takich sytuacjach przydatne są jednak nie plecaki, a torby podróżne. Oczywiście znakomity plecak pozwoli nam świetnie rozłożyć wagę 12 kilogramów przenoszonych ubrań, laptopa, materiałów z prezentacji i notatek z prezentacji firmowej. Co z tego, skoro w sytuacjach biznesowych liczy się przede wszystkim funkcjonalność innego typu niż ta widziana w plecakach turystycznych. Dodatkowo możemy nie mieć ochoty niszczyć swoją schludną marynarkę obciążając ją plecakiem. W końcu do jej wyprodukowania też potrzebne były materiały naturalne i czyjaś praca. W takiej sytuacji zwracamy swoją uwagę na nieco inne rozwiązania. Możemy jednak dokonać świadomego wyboru nastawionego na produkty uniwersalne, które wykorzystamy w różnych sytuacjach. Dzięki temu zapewnimy sobie wygodę w zastosowaniach biznesowych oraz w turystyce miejskiej jednocześnie dając sobie możliwość przeniesienie większych bagaży nawet na wyprawy trekkingowe. Torby trekkingowe występują w kilku wariantach. Znajdziemy takie ze stelażem oraz kółkami, które sprawdzą się świetnie na lotniskach. W sklepie Skalnik znajdziemy też modele bardziej uniwersalne, pozbawione stelaży, które znajdą swoje zastosowanie jako wytrzymała torba na trening i pozwolą spakować niezbędne wyposażenie na wyjazd na bieg górski czy inne zawody sportowe. W końcu mamy też do czynienia z dużymi torbami, które pomieszczą szpej na kilkudniowy pobyt w obozie.
Torby turystyczne, które zmieniają się w plecak
Dobrym przykładem torby podróżnej, która najbardziej przydaje się w podróży służbowej jest dowolna torba The North Face, lub Osprey – na przykład torba Osprey Ozone Convert 36. Ta niewielka, wydawałoby się, konstrukcja spełnia wszystkie wymagania stawiane podręcznemu bagażowi przez większość europejskich linii lotniczych i stanowi idealny przykład walizki na kółkach, którą potocznie nazywamy kabinówką. Nazwa bierze się stąd, że bagaż ten można w większości wypadków zabrać ze sobą do wnętrza kabiny w samolocie. Stonowany design będzie pasował do zastosowań biznesowych a jednocześnie osobom, które znają marki outdoorowe pokaże, że po godzinach jesteśmy miłośnikami wypraw za miasto.
Jednak co takiego dokładnie oferuje ta torba podróżna, czego nie oferują na przykład plecaki turystyczne? Choćby przestrzeń - Osprey Ozone Convert ma łącznie 36 litrów pojemności rozłożonych na szereg kieszeni. Taki rozmiar pozwoli nam spakować się nawet na kilkudniową podróż. Ta podręczna torba jest przystosowana do przewożenia laptopa i innych delikatnych przedmiotów. Osprey Ozone Convert została osadzona na bardzo lekkim aluminiowym stelażu, który chroni torbę i jej zawartość przed złożeniem czy zgnieceniem. Na stelażu, pod torbą, zostały przymocowane niewielkie kółka, które pozwalają wygodnie przemieszczać torbę po płaskiej płycie hal poczekalni lotniska czy korytarzy schludnych centrów konferencyjnych. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, jeżeli chodzi o torby turystyczne. W tylnym panelu tej torby producent zainstalował rozkładany uchwyt, kształtem przypominający literę T, który możemy w dowolnym momencie rozłożyć. Dzięki niemu wygodnie popchniemy swoją torbę przed sobą lub pociągniemy za sobą. Solidny uchwyt pozwoli także na oparcie na nim mniejszej torby czy niewielkiego plecaka. Jeżeli teren staje się nieco bardziej wymagający to wystarczy złożyć uchwyt i rozłożyć szelki. Dzięki temu niewielka torba o zadowalającej pojemności zmienia się w równie wygodny plecak. To pozwala na nieskrępowane pokonywanie kolejnych kilometrów, jeżeli akurat nie planujemy odbyć prostej podróży z lotniska do centrum kongresowego i pragniemy zahaczyć o muzeum lub zwiedzić co piękniejsze partie miasta. Materiały użyte do produkcji omawianych produktów są zwykle bardziej wytrzymałe niż takie, które stosuje się w produkcji tradycyjnych walizek. Na dużą uwagę zasługuje też fakt, że firmy outdoorowe starają się minimalizować wpływ swojej produkcji na środowisko naturalne. Z tego powodu często znajdziemy informacje o innowacyjnych metodach barwienia materiałów i pozyskiwaniu ich z bardziej świadomych źródeł.
Torba The North Face - kultowe rozwiązanie
Oczywiście tego typu kabinówki na kółeczkach spiszą się doskonale tylko w bardzo konkretnej sytuacji. Jeżeli potrzebujemy czegoś co pozwoli ci przewieźć 25 kilogramów szpeju i więcej, to ani kabinówka, ani nawet największy plecak nie będą odpowiednie. Wtedy przyda się naprawdę wytrzymała torba typu Duffel. Co to takiego? Ten konkretny typ torby wygląda jak większa i wytrzymalsza torba sportowa. Po raz pierwszy torby tego typu zostały zaprojektowane i produkowane w Belgijskim mieście Duffel z przygotowywanego tam materiału. Taka torba pozwoli wygodnie spakować większość potrzebnego na wyprawę szpeju w uporządkowany sposób. Nie jest to niestety turystyczna torba Deuter z niezwykle wygodnym systemem nośnym, zestawem troków i szpejarek, kompatybilny z systemem hydracyjnym, a prosty kawałek wytrzymałego materiału. Torby Duffel czasami nazywa się też workiem marynarskim. Są one nieocenione, gdy potrzebny nam ekwipunek zajmuje dużo miejsca. Przykładem tego typu torby jest The North Face Base Camp Duffel – wykonana z tkaniny o gęstości włókien na poziomie 1000 denieriów tylu, ile sławna Cordura. Produkowane przez The North Face Duffel bag o pojemności 71 litrów, z niewielkimi siatkowymi kieszeniami pozwolą nam zabrać ze sobą wszystko to co potrzebujemy. Tak jak powinna dobra torba podróżna.