Termosy turystyczne

Termosy turystyczne
Termos to jeden z podstawowych elementów wyposażenia outdorowego. Jego posiadanie jest niezbędne, a niejednokrotnie pozwala na rozgrzanie się podczas długich wyjść terenowych, a łyk gorącego płynu, często doskonale podnosi morale grupy, w trudnych momentach. Konstrukcja termosów turystycznych na przełomie wielu lat zdecydowanie się zmieniła. Wszyscy pamiętają stare, klasyczne termosy zamykane naturalnym korkiem, z wnętrzem wykonanym ze szkła. Te stare rozwiązania były dobre, ale często ulegały destrukcji podczas nieostrożnego traktowania w podróży.
Użytkowanie termosu nie jest ograniczone wyłącznie do zimowej pogody. W chłodne wiosenne lub jesienne poranki łyk ciepłej herbaty pomoże nam poprawić humor i pokonać kolejne metry naszej wyprawy. Latem z kolei możemy użyć opisywanego akcesorium do utrzymania niskiej temperatury i orzeźwić się chłodnym napojem na postoju. Wiele topowych marek outdoorowych ma w swojej ofercie termos górski. Znajdziemy je w różnych kolorach i wielkościach przez co bez problemu dobierzemy coś do swoich preferencji.
Jak są zbudowane termosy turystyczne
Dziś konstrukcja termosów przeznaczonych do przechowywania płynów oraz jedzenia zmieniła się. Nowoczesne rozwiązania techniczne oraz materiały zapewniają nieoceniony komfort użytkowania oraz trwałość produktów. Dostępne na rynku outdoorowym termosy wykonywane są z wysokiej jakości nierdzewnej stali szlachetnej. Materiał ten nie pochłania zapachów przechowywanych produktów, jest łatwy w pielęgnacji. Nowoczesne termosy stalowe posiadają konstrukcję dwuwarstwową. Wewnętrzna warstwa stali oddzielona jest od warstwy zewnętrznej pustą przestrzenią. Za izolację odpowiada warstwa próżni pomiędzy wewnętrzną i zewnętrzną ścianką termosu. Rynek termosów oferuje rozwiązania przeznaczone do przechowywania ciepłych i zimnych płynów oraz specjalne konstrukcje przystosowane do przechowywania jedzenia.
Termosy na płyny produkowane są w szerokiej gamie pojemności. Najmniejsze z nich to modele o pojemności 0,25 litra, natomiast największe to rozwiązania o pojemności 1,5 litra. Gdy szukamy dla siebie ten jeden upragniony termos trekkingowy to warto też zwrócić uwagę na jego wymiary. Warto dobrać jego szerokość tak by na przykład pasował do uchwytu na kubek w naszym samochodzie lub do bocznej kieszeni plecaka. Zewnętrzna warstwa opisywanych produktów jest zwykle pokryta kolorową farbą. Niektóre modele, jak na przykład te oferowane przez firmę Primus są malowane proszkowo co daje zewnętrznej powłoce niezrównaną wytrzymałość. Znajdziemy też takie termosy, które pokryte są dodatkowymi warstwami tworzyw sztucznych lub mają specjalne uchwyty pomagające w ich przenoszeniu.
Korek – element, który posiada każdy termos
Ważnym elementem konstrukcyjnym termosów jest korek. Producenci stosują dwa rozwiązania. Pierwsze klasyczne, to korek bez elementów mechanicznych, wyposażony w jedną lub dwie uszczelki silikonowe i wyfrezowane kanały, odpowietrzający i kanał, którym wydostaje się przechowywany płyn. Nalewanie z tego rodzaju termosu polega na „poluzowaniu” korka, czyli przekręceniu go o około pół obrotu. Pozwala to na nalewanie płynu bez konieczności całkowitego wykręcenia korka. Drugi rodzaj korków, w które wyposażone są termosy, to rozwiązania automatyczne. Korki tego typu pozwalają na szybki dostęp do zawartości termosu. Obsługa takie sprzętu polega na wduszeniu lub przekręceniu specjalnie oznaczonego elementu konstrukcyjnego zaworu. Korki automatyczne są bardzo wygodne. Specyficzna konstrukcja tego typu korków powoduje, że izolują one nieco słabiej niż normalne korki nie automatyczne. Wśród produktów oferowanych przez sklep Skalnik znajdują się wyroby wielu znanych i cenionych producentów sprzętu campingowego na świecie. Klasyczne zamknięcie cechuje termosy Tatonka i Termite. Natomiast termosy Esbit, Primus, GSI i Sigg proponują klientom zakup termosów wyposażonych w dwa korki, standardowy i automatyczny. To sprytne rozwiązanie daje alternatywę używania termosu „cywilnie” gdzie sprawdza się świetnie automat i „technicznie” w tym przypadku na wyprawy najlepiej mieć termos z korkiem klasycznym, pozbawionym elementów mechanicznych. Daje to pewność izolacji oraz to, że proste rozwiązanie nie zawiedzie w trudnych warunkach, gdzieś na krańcu Świata.
Jak długo trzymają termosy?
Najważniejszą cechą każdego termosu jest izolacja termiczna. Inaczej mówiąc, chodzi o to jak długo termos utrzyma temperaturę. Najczęściej termosy wykorzystujemy do przechowywania ciepłych napojów, jak kawa czy herbata. Warto jednak pamiętać, że działa to także w drugą stronę. Do naszego termosu możemy wlać zimny napój lub lód. Termosy stalowe posiadają zbliżone parametry izolacji termicznej. Badania wykonywane są w standardowej temperaturze +200C. W dobrej klasy termosach temperatura płynu po około 12 godzinach spada do około 60oC. Tak dobra izolacja zapewnia, że nawet w trudnych warunkach będziemy mieli zawsze ciepły, krzepiący płyn.
Termos obiadowy
W sprzedaży znajdziesz także niejeden termos na jedzenie. Rozwiązania marki Esbit lub Primus, pozwalają na zabranie ze sobą w podróż lub do pracy pożywnej ciepłej zupy lub innej potrawy. Gorący posiłek to nieoceniona ilość energii dostarczonej do organizmu, w trakcie wymagającej wycieczki lub codziennych zajęć. Termos na zupę czy drugie danie to rozwiązanie nie tylko w plener, ale także do pracy. Producenci termosów nie zapominają także o najmłodszych. Marka Esbit oferuje termosy dla dzieci serii KID, które posiadają specjalne grafiki idealnie wpasowujące się w gusta najmłodszych użytkowników. Szukając termosu obiadowego bez problemu znajdziemy różne rozmiary. Mają one zwykle szerszą budowę niż modele przeznaczone wyłącznie do płynów. Dodatkowo ich korki także są większe co ułatwia dostęp do zawartości.