Przyrządy asekuracyjne do wspinaczki

Przyrządy asekuracyjne do wspinaczki
Wspinaczka to sport, który jak chyba żaden inny polega na akcesoriach zapewniających bezpieczeństwo. Trudno zobaczyć na ściance wspinaczkowej lub w skałach entuzjastów tego sportu, który nie używają uprzęży, kasków i właśnie przyrządów asekuracyjnych. Na szczęście rynek tych przedmiotów jest niezwykle bogaty. Światowe marki outdoorowe znane wysokiej jakości produktów mają w swojej ofercie propozycje dla różnych grup odbiorców. W sklepie Skalnik znajdziemy szeroki wybór różnego rodzaju przyrządów od prostych kubków po bardziej rozwinięte konstrukcje. Przyrządy asekuracyjne to wyposażenie obowiązkowe podczas każdego wypadu w skały lub na ściankę wspinaczkową. Wspinaczka po dziś dzień niewątpliwie należy bowiem do sportów ekstremalnych, a marki outdoorowe prześcigają się w rozwijaniu coraz to lepszych technologii, sprzyjających poprawie bezpieczeństwa na ścianie. Dzięki temu wspinacze i alpiniści mogą zakładać sobie coraz bardziej ambitne cele, realizując je odważnie, w pełni swoich możliwości, bez obawy uszczerbku na zdrowiu. Warto pamiętać, że omawiane akcesoria są także potrzebne w bardziej profesjonalnych zastosowaniach przy pracy na wysokościach czy też w speleologii. Przyrządy wspinaczkowe to współcześnie prawdziwy temat-rzeka, począwszy od typowych klasyków czy półautomatów, kończąc na przyrządach automatycznych, działających na zasadzie zakleszczania się liny. Wszystkie te przyrządy, niezależnie od ich rodzaju mają swoje wady i zalety, musimy więc dobierać je adekwatnie do własnych potrzeb oraz umiejętności.
Kubek asekuracyjny – niezastąpiony klasyk
Przyrząd asekuracyjny, który nazywamy kubkiem jest pod względem budowy bardzo prosty. W zasadzie jest to odpowiednio ukształtowany blok metalu. Najczęściej do ich produkcji wykorzystywane jest lekkie i wytrzymałe aluminium. Linę przeplatamy przez specjalne otwory tak by przy odpowiednim prowadzeniu się ona blokowała. Kubek może mieć jeden, lub dwa otwory. Podwójny kubek będzie nam potrzebny gdy chcemy wspinać się z asekuracją na dwie liny. Umożliwia też samodzielny zjazd. Dodatkowo jego budowę uzupełnia jakiegoś rodzaju system do wpinana w uprząż. Najczęściej w formie linki powleczonej tworzywem. Czasami kubek ma jeszcze dodatkowe oczko, które będzie przydatne do asekuracji z góry. Sprawdzi się zarówno w skalach jak i na ściance wspinaczkowej. Nauka asekuracji z jego udziałem jest niezwykle prosta, i większość początkujących wspinaczy jest w stanie opanować ją już po podstawowym instruktarzu. Mając kubek, wspinaczka z asekuracją dolną czy na tzw. wędkę będzie możliwa dla wszystkich osób na wyjeździe, niezależnie od ich poziomu zaawansowania, dlatego możemy nazywać go przyrządem niezwykle uniwersalnym. Co ważne, świetnie daje sobie radę również podczas zjazdów na linie, a także współpracuje z żyłami o różnych średnicach. Nieco zmodyfikowane wersje kubków asekuracyjnych, takie jak Petzl Reverso lub red Point od VI.6+, oprócz świetnej funkcjonalności podczas asekuracji dolnej posiadają również udogodnienia, które doskonale zdadzą egzamin podczas asekuracji górnej. Każdy z nich bardzo dobrze sprawdzi się także jako przyrząd zjazdowy.
Tego typu przyrządy są na ogół dość popularne. Większość wspinaczy to właśnie na nich uczy się asekuracji partnera wspinaczkowego wyrabiając sobie specyficzny rytm prowadzenia liny. Zasada działania tego przyrządu polega na wytworzeniu tarcia, które spowalnia lub zatrzymuję linę. Owe tarcie jest uzyskiwane gdy przewlekając linę przez przyrząd dwukrotnie ją załamujemy. Przy asekuracji za pomocą tego popularnego rozwiązania istotne jest ułożenie rąk osoby asystującej oraz ich odpowiednia praca. Kubek asekuracyjny jest również przyrządem niezwykle lekkim i funkcjonalnym, posiada jednak swoje wady. Kiepsko sprawdzi się jeśli osoba asekurująca jest znacząco lżejsza od osoby asekurowanej, oraz w przypadku zamoknięcia lub oblodzenia liny. Wybierając kubek jako swój przyrząd asekuracyjny warto zwrócić też uwagę na to, że mamy wybór między konstrukcjami symetrycznymi i asymetrycznymi. Te pierwsze możemy wpinać dowolnie ponieważ ich budowa umożliwia zakleszczenie liny bez względu na to jak są ustawione. W przypadku wariantów asymetrycznych należy zwrócić większą uwagę na to jak są one ułożone. W odpowiednim poprowadzeniu takiego kubka pomoże instrukcja dołączona do produktu lub piktogramy umieszczone na jego korpusie.
Półautomatyczny przyrząd asekuracyjny – bezpieczeństwo na wspomaganiu
Półautomaty to przyrządy, które dobrze sprawdzają się przy wyłapywaniu. W zależności od konkretnego modelu jest to rozwiązane w różny sposób ale ogólna zasada działania jest taka, że przy gwałtownym szarpnięciu liny system zapadek w przyrządzie pomaga osobie asekurującej zatrzymać linę. Bardzo dobrze sprawdzi się u osób, które chcą wspinać się razem, a pomiędzy którymi występuje dość duża różnica w masie ciała. Tego typu przyrząd, np. Click-up od Climbing Technology hamuje zarówno wykorzystując siłę tarcia, jak i zakleszczenie się liny podczas niespodziewanego odpadnięcia. Nie jest to jednak typowy przyrząd zaciskowy, gdyż nie ma w nim żadnych skomplikowanych mechanizmów, odpowiadających za wyhamowanie liny. Podczas gwałtownego szarpnięcia Click-Up obraca się bowiem pod kątem prostym do karabinka, zakleszczając linę. Tego typu sprzęt wspinaczkowy bardzo dobrze sprawdzi się zarówno u początkujących, jak i bardziej zaawansowanych wspinaczy.
Sprzęt asekuracyjny automatyczny – podwójne zabezpieczenie
Ten rodzaj przyrządów korzysta bowiem zarówno z czujności osoby asekurującej, jak i specjalnego mechanizmu, który zakleszcza linę w przypadku gwałtownego jej szarpnięcia. Automatyczne przyrządy asekuracyjne są najbardziej skomplikowane w swej konstrukcji, przez co nieco cięższe od swoich bardziej klasycznych odpowiedników. Zwykle mają one raczej płaską budowę, czasami umożliwiają otwarcie z jednej strony celem przeprowadzenia liny. Topowym przykładem automatu jest Grigri od francuskiej marki Petzl. Wbrew pozorom przyrządy automatyczne to sprzęt wspinaczkowy, który przeznaczony nie tylko dla początkujących. Na światowych salonach skałkowych można spotkać go bowiem niezwykle często, szczególnie w przypadku mieszanych par wspinaczkowych, w których partner jest znacząco cięższy od swojej wspinaczkowej partnerki. Wybierając dla siebie przyrządy do asekuracji, niezależnie od posiadanego budżetu wybieraj sprzęt atestowany, renomowanych i sprawdzonych marek. Tylko wtedy możesz mieć bowiem pewność, że właściwie stosowany, zapewni Ci maksimum bezpieczeństwa podczas wszelkich wertykalnych przygód.